Elon Musk, Tesla hisselerini satmaya devam ediyor! Sattığı toplam hisse değeri korkunç bir rakama ulaştı

Elon Musk, Tesla hisselerini satmaya devam ediyor! Sattığı toplam hisse değeri korkunç bir rakama ulaştı
Geçtiğimiz aylarda Twitter için 44 milyar veren Elon Musk, yaklaşık 3,5 milyar dolar değerinde 20 milyondan fazla Tesla hissesi daha sattı. Elektrikli otomobil şirketinde hisse satmak için herhangi bir neden belirtmedi.

Musk, Kasım 2021'den bu yana 39 milyar dolardan fazla Tesla hissesi sattı.

Yeni hisse satışının ardından, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) sunulan bir forma göre, Musk şu anda yaklaşık 66 milyar dolar değerinde Tesla hissesine sahip.

Bu yılın Nisan ayında Twitter'ın yeni CEO'su 8,5 milyar dolar değerinde Tesla hissesi satmış, Ağustos ayında ise 7 milyar dolarlık hisse daha elden çıkarmıştı.

TechCrunch'ın haberine göre hisse satışı, Tesla yatırımcılarının Musk'ın 44 milyar dolarlık Twitter satın almasıyla ilgili endişelerini dile getirdiği ve mikro blog platformuyla 7/24 ilişkisinin "Tesla için zararlı" olduğunu söylediği bir dönemde gerçekleşti.

Tesla hisseleri bu yılın Ocak ayından bu yana yüzde 60,8 değer kaybetti ve Çarşamba günü mesai sonrası 156,80 dolardan işlem gördü.

Sektör analistlerine göre, "yeni hisse senedi satışı Musk'ın yüksek faizli borçların bir kısmına cevabı Twitter'la yaptığı 44 milyar dolarlık anlaşma için ödüyor".

Raporda, Twitter'ın bu anlaşmanın bir parçası olarak 13 milyar dolar borç aldığı ve bu borcun yaklaşık 3 milyar dolarının teminatsız olduğu ve Twitter'ın yüzde 11,75 faiz oranı ödediği belirtildi.

Bu arada, 2022 yılında net serveti 100 milyar dolardan fazla azalan Musk'ın yerine, lüks marka Louis Vuitton'un ana şirketi LVMH'nin CEO'su Bernard Arnault dünyanın en zengin adamı oldu.

Çin'in BYD Auto şirketi, bu yılın üçüncü çeyreğinde 537.000'den fazla elektrikli araç sevk ederek (yıllık bazda yüzde 197 artışla) Elon Musk'ın yönettiği Tesla'yı küresel çapta geride bırakarak küresel pazar lideri oldu.

Son Haberler