Elon Musk: Twitter'ın Donald Trump'ı yasaklaması ciddi bir hata

Elon Musk: Twitter'ın Donald Trump'ı yasaklaması ciddi bir hata
Geçen hafta Musk, bir Twitter anketinde ince bir çoğunluğun Trump'ın eski durumuna getirilmesi lehine oy kullanmasının ardından Trump'ın hesabının yeniden etkinleştirildiğini duyurdu, ancak Trump, Twitter'a geri dönmekle ilgilenmediğini söyledi.

6 Ocak 2021'de ABD Kongre Binası'na destekçileri tarafından düzenlenen saldırının ardından Twitter'ın dönemin Başkanı Donald Trump'ı yasaklamasının, düzeltilmesi gereken "ciddi bir hata" olduğunu söyleyen Elon Musk, şiddeti kışkırtmanın devam edeceğini de belirtmesine rağmen Twitter'da yasaklanacak.

Musk, bir tweet'te "Trump'ın tweet atmamasından rahatsız değilim. Önemli olan, Twitter'ın, yasa veya hizmet şartlarını ihlal etmemesine rağmen hesabını yasaklayarak yaptığı büyük hatayı düzeltmesidir" dedi. "Görevdeki bir Başkanı görevden almak, Amerika'nın yarısı için halkın Twitter'a olan güvenini baltaladı."

Geçen hafta Musk, bir Twitter anketinde küçük bir çoğunluğun Trump'ın eski durumuna getirilmesi lehine oy kullanmasının ardından Trump'ın hesabının yeniden etkinleştirildiğini duyurdu, ancak Trump, Twitter'a geri dönmekle ilgilenmediğini söyledi. Trump Media & Technology Group tarafından geliştirilen kendi sosyal medya sitesi Truth Social'a bağlı kalacağını da sözlerine ekledi.

10 gün önce 2024'te yeniden seçime gireceğini açıklayan Cumhuriyetçi Trump, 8 Ocak 2021'de eski sahipleri tarafından Twitter'dan yasaklandı.

O sırada Twitter, Kongre Binası'nın fırtınasının ardından şiddeti daha fazla kışkırtma riski nedeniyle onu kalıcı olarak askıya aldığını söyledi. Demokrat Joe Biden'ın kazandığı Kasım 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçları, Trump'ın kazandığına dair haftalarca süren asılsız iddialarının ardından Kongre Binası saldırıya uğradığında milletvekilleri tarafından onaylanıyordu.

Trump, yaygın bir seçmen sahtekarlığı olduğunu yanlış bir şekilde iddia etmek için defalarca Twitter ve diğer siteleri kullandı ve destekçilerini protesto için Washington'daki Kongre Binası'na yürümeye çağırdı.

Saldırı, ABD'li savcılar ve bir kongre komitesi tarafından soruşturuluyor.

Twitter, Musk'ın hesabı askıya alındığında Trump'ın herhangi bir Twitter hizmet şartını ihlal etmediği yönündeki açıklamasına yönelik yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Daha önce Musk, Perşembe günü Twitter'ın yasayı çiğnemeyen veya spam yapmayan hesapları askıya alan hesaplara "genel af" sağlayacağını söyledikten sonra, Twitter'da şiddet çağrısında bulunmanın veya şiddete teşvik etmenin askıya alınmayla sonuçlanacağını tweetledi.

Bir tweet'e yanıt veren Musk, Twitter'ın daha önce aşırı sol Antifa hareketiyle ilgili bazı hesapları kaldırmak için herhangi bir işlem yapmamasının "çok endişe verici" olduğunu söyledi. Milyarder, Musk'ın "trans insanlar ölmeyi hak ediyor" ifadesini platformdan uzaklaştırılmaya değer bulup bulmadığını soran başka bir tweet'e yanıt olarak, "Kesinlikle" dedi.

Değişim ve kaos, Musk'ın Twitter'ın sahibi olarak ilk birkaç haftasına damgasını vurdu. Üst düzey yöneticileri kovdu ve güvenlik ve mahremiyetten sorumlu üst düzey yetkililerin istifa ettiği açıklandı.

Son Haberler