Facebook yapay zeka yüz taraması kullanarak yaş tespiti yapmaya başladı

Facebook yapay zeka yüz taraması kullanarak yaş tespiti yapmaya başladı
Facebook, platformun arkadaşlık hizmetinin kullanıcılarının yaşlarını doğrulamalarına olanak sağlamak için yapay zeka yüz tarayıcısı kullanmak gibi yöntemler deniyor.

Meta, Facebook Dating'e yeni bir yaş doğrulama yöntemi getiriyor. Sosyal medya devi, platformun arkadaşlık hizmeti kullanıcılarının yaşlarını doğrulamalarına olanak sağlamak için yapay zeka yüz tarayıcısı kullanmak gibi yöntemler deniyor.

Yakın tarihli bir blog yazısında duyurulan Meta, "Bugünden itibaren, yaş doğrulama testimizi ABD'deki Facebook Dating'e genişletiyoruz. İnsanların Facebook Dating'e kaydolmak ve erişmek için en az 18 yaşında olmalarını şart koşuyoruz ve yaş doğrulama araçları, yalnızca yetişkinlerin hizmeti kullandığını doğrulamaya ve reşit olmayanların erişmesini önlemeye yardımcı olacak."

Açıklamada, platformun 18 yaşından küçük birinin Facebook Dating'i kullanmaya çalıştığını tespit etmesi durumunda, bu kişiden yaşını doğrulamasını isteyeceği belirtildi. Aralarından seçim yapabilecekleri iki seçenek olacak. Kullanıcılar yaşlarını doğrulamak için bir video selfie ya da kimliklerinin bir kopyasını yükleyebilirler.

Kullanıcının bir video selfie yüklemeyi seçmesi durumunda, ekranda süreç boyunca rehberlik edecek talimatlar görecektir. Kullanıcılar video selfie çektikten sonra, Facebook videodan bir görüntüyü çevrimiçi yaş doğrulama konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Yoti ile paylaşacak. Facebook, yaş doğrulama kanıtı olarak kimliklerini yüklemeyi tercih etmeleri halinde, bunun şifrelenerek güvenli bir şekilde saklanacağını ve Facebook profilinizde veya uygulamadaki diğer kişiler tarafından görülemeyeceğini söylüyor. Kullanıcılar ayrıca kimliklerinin ne kadar süreyle kaydedileceğini de yönetebilecekler.

Yapılan açıklamada "İnsanlara yaşlarını doğrulamak için birden fazla seçenek sunmak, ihtiyaçlarına ve tercihlerine en uygun yöntemi seçmelerine olanak tanıyor. Örneğin, pek çok kişi her zaman yaş doğrulamasını netleştiren kimlik formlarına erişemiyor" ifadelerine yer verildi.

Son Haberler