Google, grup sohbetleri için uçtan uca şifrelemeyi test ediyor

Google, grup sohbetleri için uçtan uca şifrelemeyi test ediyor
Amerikalı teknoloji devi Google, uçtan uca şifrelenmiş RCS (Zengin İletişim Hizmetleri) grup sohbetlerini test ediyor. Bu özellik önümüzdeki haftalarda açık beta programındaki bazı kullanıcılar için kullanılabilir olacak.

Google'a göre bu özellik sayesinde Google Mesajlar üzerinden gönderilen birebir mesajlar uçtan uca şifreleme sayesinde daha güvenli ve özel hale gelecek ve bu tür mesajlar sadece mesajı gönderen ve alan tarafından görülebilecek. Google blog yazısında "RCS sadece mesajlaşmayı daha güvenli hale getirmekle kalmıyor, aynı zamanda deneyimi de daha iyi hale getiriyor" dedi.

Arama motoruna göre, SMS ile mesajlaşma akıllı telefonların sahip olduğu güvenlik özelliklerinden yoksundur ve RCS kullanıcıların yüksek kaliteli medya gönderip almalarına, gerçek zamanlı yazma göstergelerini ve okundu makbuzlarını görmelerine, grup konuşmalarını adlandırmalarına ve daha fazlasını güvenli bir şekilde yapmalarına yardımcı olacaktır.

Google, üreticilerini ve taşıyıcılarını RCS kullanmaya çağırıyor, böylece yazım göstergeleri, teslimat ve okundu makbuzları gibi avantajlardan yararlanabiliyorlar. Ayrıca şirket, Apple'ı kendi Mesajlar platformu için bu standardı benimsemeye ikna etmek üzere bir kampanya da başlattı.

"Bugün, Apple hariç tüm büyük mobil operatörler ve üreticiler RCS'yi standart olarak benimsemiş durumda. Apple RCS'yi benimsemeyi reddediyor ve iPhone'u olan kişiler Android telefonu olan kişilerle mesajlaşırken SMS'e güvenmeye devam ediyor, bu da mesajlaşmalarının 1990'larda sıkışıp kaldığı anlamına geliyor," diyor Mesajlar uygulamasının grup ürün müdürü Neena Budhiraja blog yazısında.

Google blog yazısında "Umarım Apple #GetTheMessage'ı alabilir ve böylece tüm bu "as yeşili-mavi baloncuğa karşı" olayını kaldırmak için beklemek zorunda kalmayız," diye ekledi.

Son Haberler