Google Haritalar'a yapay zeka dokunuşu: Sokak görünümü baştan aşağı değişti, işte yeni hali!

Google Haritalar'a yapay zeka dokunuşu: Sokak görünümü baştan aşağı değişti, işte yeni hali!
Bu yıl düzenlenen Google I/O 2023 etkinliği yeni ürün ve yazılımlara ev sahipliği yapıyor. Yapay zeka alanında birçok yeniliği duyuran Google, güncellenmiş sokak görünümüne sahip yeni Google Haritalar özelliğini de tanıttı.

Yapay zeka ağırlıklı teknolojilerin tanıtıldığı Google I/O 2023 etkinliğinde bir önemli gelişme daha duyuruldu. Halihazırda birçok platformu için yapay zeka entegrasyonunu duyuran Google, popüler uygulaması Google Haritalar için de yeni sokak görünümünü gösterdi.

Geçtiğimiz yıl aldığı bir güncelleme ile Sürükleyici Sokak Görünüm biçiminde önemli bir değişiklik dikkatleri üzerine çekmişti. Şimdi ise Google, yapay zeka ile bu uygulamayı ve Sokak Görünüm işlevini çok daha gerçekçi hale getirdi.

Google Haritalar Sokak Görünümü'ne 'yapay zeka' dokunuşu

I/O 2023 kapsamında duyurulan güncellemede Google Haritalar için yeni Sürükleyici Görünüm gösterildi.

Google bu güncelleme ile seyahat ettiğiniz, yani gitmek istediğiniz yeri önceden görmeniz, ama bunu tamamen sürükleyici ve gerçekçi olarak gösteren bir yenilikten bahsetti. Gerçek zamanlı olarak bilgisayarlı bir görsel ön izlemesi olarak sunulan görüntü, seçilen rota için en doğru görünümü elde etmenizi sağlıyor. Bunun için Google, milyarlarca görüntüyü veritabanlarında bulunan havadan çekim miktarıyla birleştirdiğini söylüyor.

Sadece bu da değil. Google Haritalar içerisinde sunulan Sürükleyici Görünüm modunda, günü veya saati değiştirerek seçilen rotanın seçilen zamanına göre görünümüne de göz atabilirsiniz. Bu yenilik ile Google, beklenen trafiğin yanı sıra hava kalitesi endeksi, sıcaklık ve hava koşulları gibi bazı atmosferik değişkenler hakkında kullanıcılara önemli tahminler sunabiliyor.

Peki Google Haritalar için bu yenilik ne zaman kullanılabilir olacak?

Her zaman olduğu gibi Google bu yeni özelliği de kademeler halinde kullanıma sunacak. Önümüzdeki günlerde devreye alınacak yeni Sürükleyici Görünüm; Amsterdam, Berlin, Dublin, Las Vegas, Londra, Los Angeles, New York, Miami, Paris, Seattle, San Francisco, San Jose, Tokyo, Floransa ve Venedik için kullanıma sunulacak.

Son Haberler