Google hesabını silmeye kalkarsa YouTube kurtarıcı olabilir

Google hesabını silmeye kalkarsa YouTube kurtarıcı olabilir
Google, kısa süre önce yaptığı "aktif olmayan hesapların silineceği" duyurusuna güncelleme getirdi. Bu güncellemeyle birlikte, YouTube'a video yüklenen hesaplar silinmeyebilir.

Google, bu haftanın başlarında yaptığı bir duyuru ile hizmetindeki iki yıldır kullanılmayan veya erişilmeyen kişisel hesapları silmeye başlamayı planladığını açıklamıştı. Duyurunun yapıldığı blog gönderisinin orijinal versiyonunda "Bu yılın sonlarından itibaren, bir Google Hesabı en az 2 yıldır kullanılmadıysa veya oturum açılmadıysa, Google Workspace (Gmail, Docs, Drive, Meet, Takvim), YouTube ve Google Fotoğraflar içindeki içerikler de dahil olmak üzere, hesabı ve içeriklerini silebiliriz" deniliyordu.

YouTube videolarının sahip Google hesaplarının silinmesinden bahsedilmesi, internette birçok kişinin alarma geçmesine neden oldu. Daha sonra vefat etmiş ancak popüler YouTube videolarını yükleyen kişilerin hesaplarının silinebileceğine dair endişeler seslendirildi.

O zamandan beri, Google bu blog gönderisini sessizce değiştirdi. Açıklamadaki paragraftan "YouTube" kelimesi çıkartıldı ve "Ayrıca, şu anda YouTube videoları içeren hesapları silme planımız bulunmuyor" cümlesi eklendi.

YouTube videoları kurtarıcı olacak

Bu nedenle, Google hesabınıza bir süredir giriş yapmadıysanız ve bu hesap aracılığıyla bazı YouTube videoları yüklediyseniz, hesaplarınızın silinmemesi gerekiyor.

Daha önce de belirtildiği gibi Google, temel olarak güvenliği arttırmak amacıyla kullanılmayan veya etkin olmayan hesapları silme kararını aldığını belirtti. Daha eski ve kullanılmayan hesapların güvenliği ihlal edilmiş parolalara sahip olabileceği ve bu eski hesapların koruma amaçlı iki faktörlü kimlik doğrulama gibi ekstra önlemlere sahip olmayabileceği konusunda endişeler bulunuyor.

Şirket, Aralık 2023'te Google hesaplarını silmeye başlamayı planlıyor ve bu, oluşturulmuş ancak fiilen hiç kullanılmayan hesaplarla başlayacak. Böyle bir hesabınız varsa, Google size silinmeden önceki aylar boyunca birden çok bildirim göndereceğini söylüyor. Bu bildirimler hem hesap e-postasına hem de kurtarma e-posta adresine gönderilecek.

Google'ın gözünde bir hesabı aktif tutmak için yapmanız gereken tek şey, o hesapta oturum açıp e-posta okumak veya göndermek, hesabı Google Arama ile kullanmak veya bir YouTube videosu izlemek gibi basit etkinlikler için kullanmak.

Son Haberler