Google, Hintli tarihçi tartışmasının ardından HQ konuk konuşmacıları için kurallar koyuyor

Google, Hintli tarihçi tartışmasının ardından HQ konuk konuşmacıları için kurallar koyuyor
Reuters tarafından görülen şirket e-postalarına göre, Alphabet Inc'in Google'ı, marjinal grupları ve onların endişelerini küçümseyen Hintli bir tarihçinin konuşmasını iptal etmesinden günler sonra, bu hafta konuk konuşmacıları ofislerine davet etmek için kurallar getirdi.

OAKLAND: Reuters tarafından görülen şirket e-postalarına göre, Alphabet Inc'in Google'ı, marjinal grupları ve onların endişelerini küçümseyen Hintli bir tarihçinin konuşmasını iptal etmesinden günler sonra, bu hafta ofislerine konuk konuşmacı davet etmek için kurallar getirdi.

Yayınlanan politika, Google'ın iş gücü büyüdükçe ortaya çıkan bölünmeleri ele alırken açık bir kültürü korumaya yönelik son çabasıdır.

Son yıllarda Google ve diğer büyük teknoloji şirketlerindeki çalışanlar, siyaset, ırk ve cinsiyet eşitliği konusunda çatıştı ve protesto etti. Ayrıca Alphabet, Apple Inc ve Amazon.com Inc, taleplerinin şirketlerin ilerici politikalar benimsemesini içeren sendikal örgütlenme dürtüleriyle karşı karşıya.

Reuters tarafından görülen Google konuşmacı kuralları, belirli görüşmelerden markanın risk aldığını belirtiyor ve çalışanlardan "konuşmacıyı ağırlamanın ticari bir nedeni olup olmadığını ve etkinliğin şirket hedeflerimizi doğrudan destekleyip desteklemediğini düşünmelerini" istiyor.

"Google'ın aidiyet kültürünü bozabilecek veya baltalayabilecek" konulardan kaçınılması çağrısında bulunuyor ve konuşmacıların siyasi adayları ve oy pusulası önlemlerini savunmasının yasaklandığını yineliyor.

Google sözcüsü Ryan Lamont, Reuters'e "Çalışanlarımız için öğrenme ve bağlantı kurma konusunda harika fırsatlar sağladıkları için, Google'da harici konuşmacıları ağırlamaktan her zaman gurur duyduk," dedi. Güncellenen süreç, "bu etkinliklerin faydalı olmasını ve verimli bir çalışma ortamına katkıda bulunmasını sağlayacak."

Politikayı yöneticilere tanıtan bir e-posta, bunun bir yamalı yönergeleri birleştirdiğini ve açıklığa kavuşturduğunu söyledi.

Daha fazla inceleme, Google'ın kuruluşundan bu yana değer verdiği serbest akışlı, üniversite benzeri kültürü tehdit ediyor. Ancak daha davetkar olarak görülen bir iş yeri, Google'ın daha geniş kitlelere hitap eden ürünler geliştirmesine yardımcı olabilecek daha çeşitli bir işgücünü çekebilir.

Son yıllarda, kamuoyuna yansıyan iç anlaşmazlıklar, Google'ın iş yeri mesaj panolarında içerik denetimini artırmasına ve şirket çapındaki toplantıların sıklığını azaltmasına yol açtı.

Meta Platforms Inc gibi rakiplerin de konuşmacı davet etme politikaları vardır.

Google'da konuşmacılar arasında dönemin ABD başkan adayı Barack Obama, ünlü şef Ayesha Curry ve eski basketbol yıldızı Kareem Abdul-Jabbar yer aldı.

Konuşmacılar hakkındaki anlaşmazlıklar Google'ı, kast önyargıları nedeniyle dezavantajlı durumda olan insanları savunan yazar Thenmozhi Soundararajan'ın Hindistan'ın sosyodini kast sistemi hakkındaki bir konuşmasını iç kinin neden olduğu nisan ayından beri rahatsız ediyor.

Dahili bir Hindu grubunun üyeleri, Soundararajan'ın söylemini kışkırtıcı olarak nitelendirerek, onun bağnaz olarak nitelendirdiği bir suçlamadan şikayet etmişti.

Dahili bir mesaja göre, eleştirmenlerden en az biri Rajiv Malhotra'yı denge için davet etmeyi önerdi. Kendini muhalif bir yazar olarak tanımlayan bir teknoloji girişimcisi olan Malhotra, Soundararajan gibi aktivistleri "yılan" olarak etiketledi ve alt kast gruplarını destekleyen olumlu ayrımcılık politikalarını eleştirdi.

Bir davete göre, Google'daki Hindu grubu sonunda Malhotra'yı Hindistan'ın olumlu küresel etkisi hakkında konuşması için planladı. Ancak bir takip duyurusuna göre organizatörler, Silikon Vadisi'ndeki Google ofislerinde planlanan konuşmadan bir gün önce, 10 Kasım'ı iptal etti.

Şikayet talep eden bir mesaja göre, bazı işçiler üst yönetime Malhotra hakkında şikayette bulundu. Google'a ayrımcılık yapmama politikalarında kast adını vermesi için dilekçe veren bir işçi örgütü olan Alphabet Workers Union tarafından düzenlenen bağlantılı bir belgede, Malhotra'nın eşcinselliği tıbbi bir durum ve İslam'ı yıkıcı bir güç olarak tanımladığı belirtildi.

Malhotra, Reuters'e marjinal toplulukları desteklediğini ancak "önyargıların toplumları bölecek ve onları yabancı sömürgeciliğe karşı savunmasız bırakacak şekilde siyasallaştırılmasına" karşı olduğunu söyledi.

Çalışanlar arasındaki mesajlara göre, Soundararajan'ın konuşmasını iptal ettikten sonra konuşmasına izin verilmesi çelişkili bir standart anlamına gelirdi.

Yeni konuşmacı politikası, çalışanların "bir teklif sunması ve bunu işlevler arası" bir inceleme ekibi tarafından onaylatması gerektiğini belirtir. İstekler, bir etkinlikten en az 12 hafta önce yapılmalıdır.

"Konuşmacı ve/veya temsilcisiyle temas kurmadan önce bir yanıt bekleyin" diyor. "Bu sürece uyulmaması, Google politikalarının ihlalidir."

Son Haberler