Google Lens ile artık aynı anda hem resim hem kelime araması yapılabilecek

Google Lens ile artık aynı anda hem resim hem kelime araması yapılabilecek
Google Lens'e yepyeni bir arama deneyimi geliyor. Multisearch olarak tanımlanan bu özellik sayesinde artık aynı anda hem görsel hem de metinle arama yapmasına olanak tanınacak.

Google, I/O 2021'de, arama motorunun yeteneklerini geliştirmek için Multitask Unified Model adlı yeni bir teknoloji kullandığını duyurdu. Ardından, aynı yılın Eylül ayında, MUM'un Google Lens'te aynı anda resim ve metin aramayı nasıl mümkün kılacağını gösterdi. O sırada şirket, çoklu aramanın “önümüzdeki aylarda” başlayacağına söz verdi. Aramaları geliştirmek için henüz MUM kullanmıyor olsa da, çoklu arama beta testine başladı.

ABD'de yaşıyorsanız, özelliği Android ve iOS'ta Google uygulamasında deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için Lens simgesine dokunun ve ardından yeni bir fotoğraf çektikten veya mevcut bir görüntüyü film rulonuzdan içe aktardıktan sonra yukarı kaydırın. Ardından “Aramanıza ekleyin” simgesine dokunun.

Bu alanı, önünüzdeki görsel hakkında sorular sormak veya aramanızı daraltmak için kullanabilirsiniz. Örneğin, bisikletinizin arka vites değiştiricisinin (zinciri bir vitesten diğerine hareket ettiren bileşen) bir fotoğrafını çekebilir ve ardından kendi başınıza nasıl düzelteceğinizi veya ayarlayacağınızı arayabilirsiniz. Google, metin ve resimleri birleştirerek, yalnızca kelimelerle arama yapmanın zor olabileceği durumlarda aramaları tamamlamayı kolaylaştırdığını öne sürüyor. Sonuçta, çoğu sıradan bisikletçi bile vites değiştiricinin ne olduğunu veya ne işe yaradığını bilmiyor.

Daha önce de belirtildiği gibi, bu özelliği aramalarınızı hassaslaştırmak için de kullanabilirsiniz. Diyelim ki beğendiğiniz bir desene sahip bir gömlek görüyorsunuz ama aynı desenin çoraplarda ve diğer giysilerde olup olmadığını görmek istiyorsunuz. Google'a "beyaz çiçekli Viktorya dönemi çorapları" yazabilirsiniz, ancak bu yine Google'dan ne istediğinizi bilmek için moda sözlüğüne sahip olmanıza bağlıdır ve gördüğünüzü doğru bir şekilde tanımlasanız bile arama motoru yararlı sonuçlar vermeyebilir. Şu anda Google, özelliğin en iyi şekilde, yukarıdaki resimdeki gibi alışverişle ilgili aramalar yapıldığında çalıştığını öne sürüyor.

Google, "Bütün bunlar, etrafınızdaki dünyayı daha doğal ve sezgisel yollarla anlamayı kolaylaştıran yapay zekadaki en son gelişmelerimizle mümkün oluyor" dedi. "Ayrıca, sormayı hayal edebileceğiniz tüm soruların sonuçlarını iyileştirmek için Arama'daki en son AI modelimiz olan MUM tarafından bu özelliğin geliştirilebileceği yolları araştırıyoruz."

engadget.com

Son Haberler