Google'da birer birer şifre girme tarih oldu: Derdinize derman olacak 'Geçiş Anahtarları' kullanıma sunuldu

Google'da birer birer şifre girme tarih oldu: Derdinize derman olacak 'Geçiş Anahtarları' kullanıma sunuldu
Google, tüm hizmetlerine tek bir yerden giriş yapabileceğiniz, parola girmeye harcadığınız zamanı ortadan kaldıracak Geçiş Anahtarları'nı devreye aldı.

Şifre girmek hemen hemen çoğumuzun üşendiği, akıllı telefon veya tabletlerde çok zahmete sokan işlemlerden biridir. Bir hesabınıza giriş yaparken, veya başka bir cihaza geçtiğiniz için şifreleri yeniden girmeniz gerektiğinde bu durum artık can sıkabiliyor.

Neyse ki Google yıllar sonra da olsa zaman kaybettiren bu soruna çözüm buldu. Artık parola girme derdi 'Geçiş annahtarları' sayesinde ortadan kalkıyor. Peki Paskkey çözümü nedir ve kullanıcılara ne gibi kolaylıklar sağlayacak...

Şifre girme zahmeti ortadan kalktı

Google, kısa süre önce blog sayfasında paylaştığı bir makalede Geçiş anahtarlarını devreye aldığını duyurdu.

d8327255-3a50-4729-9951-c5ff7a5e.jpg

Technopat'ın haberine göre “Geçiş anahtarları, uygulamalarda ve web sitelerinde oturum açmanın yeni bir yoludur. Şifrelerden hem kullanımı daha kolay hem de daha güvenlidir, bu nedenle kullanıcıların artık evcil hayvanların adlarına, doğum günlerine veya kötü şöhretli “password123″e güvenmelerine gerek yoktur. Bunun yerine geçiş anahtarları, kullanıcıların uygulamalarda ve sitelerde cihazlarının kilidini açtıkları gibi parmak izi, yüz taraması veya ekran kilidi PIN’i ile oturum açmasına olanak tanır. Şifrelerin aksine geçiş anahtarları kimlik avı gibi çevrimiçi saldırılara karşı dirençlidir ve bu da onları tek seferlik SMS kodları gibi şeylerden daha güvenli kılar.”

Google Hesapları için normal şifreler ve 2 adımlı doğrulamaya ek olarak geçiş anahtarı desteği bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Bu bağlantıyı ziyaret ederek hesabınızda şifrenizi ayarlayabilirsiniz. Çalışanlar için Google Hesapları oluşturan yöneticiler de yakında bu çalışanlar için anahtarlar oluşturabilecekler.

Neden Geçiş Anahtarı kullanmalısınız?

Google, şifrelerin artık modern web ortamı için uygun olmadığını çünkü yeniden kullanılmaları, saldırıya uğramaları ve kimlik avı için müsait olduğunu belirtti. Passkey, bu sorunları, kötü aktörlere yazılamayacağı veya yanlışlıkla ifşa edilemeyeceğinden siber saldırılardan veya veri ihlallerinden etkilenmeyeceği için Passkey'i devreye aldı. Google, Passkey'in mevcut çoğu iki faktörlü kimlik doğrulama yönteminden daha güçlü olduğuna ve şifreleri ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı atlamanıza izin verdiğini savunuyor.

Son Haberler