Google'dan kafaları karıştıracak hamle: Yapay zeka eğitiminde 'verilerimizi' kullanacak

Google'dan kafaları karıştıracak hamle: Yapay zeka eğitiminde 'verilerimizi' kullanacak
Yapay zeka tarafında önemli adımlar atan Google, gizlilik politikasında yaptığı değişiklikle kafaları karıştırdı. İşte yapılan değişikliklerin detayı.

ChatGPT ile devrim yaratan yapay zeka, diğer teknoloji devlerine de ilham verdi. Bunlardan biri de Google'dı. ABD merkezli teknoloji devi ChatGPT'nin yükselişinin ardından hemen harekete geçti ve yapay zeka Bard'ı geliştirdi.

Bard henüz test aşamasında ve gelişimini sürdürüyor. Ancak yakın zamanda Google'ın gizlilik politikasında yaptığı değişiklik epey tepki topladı. Çünkü yapay zekanın eğitimi için Google, herkese açık verileri kullanacağını açıkladı. İşte detaylar...

Herkese açık veriler kullanılacak

Donanımhaber’in aktardığına göre daha önce Google, verilerin "AI modelleri" yerine "dil modelleri için" kullanılacağını söylüyordu ve eski politikada sadece Google Translate'ten bahsedilirken artık denkleme Bard ve Cloud AI da ekleniyor.

İlginç şekilde bu, bir gizlilik politikası için alışılmadık bir madde. Genellikle bu politikalar, bir işletmenin hizmetlerinde yayınladığınız bilgileri nasıl kullandığını açıklar. Burada Google'ın, sanki tüm internet şirketin kendi yapay zeka oyun alanıymış gibi, kamuya açık internetin herhangi bir bölümünde yayınlanan verileri toplama ve kullanma hakkını saklı tuttuğu görülüyor.

image.jpg

Öte yandan yenilenen Google politikasında "Google; bilgileri, hizmetlerimizi iyileştirmek ve kullanıcılarımıza ve kamuya fayda sağlayacak yeni ürünler, özellikler ve teknolojiler geliştirmek için kullanır" deniyor ve ekleniyor: "Örneğin, Google'ın yapay zeka modellerinin eğitilmesine yardımcı olmak, Google Translate, Bard ve Cloud AI özellikleri gibi ürün ve özellikleri oluşturmak için kamuya açık bilgileri kullanıyoruz." ifadeleri kullanıldı. Peki sizler ne düşünüyorsunuz?

Son Haberler