Google'ın yapay zeka destekli arama motoru duyuruldu: Microsoft Edge'in Bing tarayıcısına rakip geldi!

Google'ın yapay zeka destekli arama motoru duyuruldu: Microsoft Edge'in Bing tarayıcısına rakip geldi!
Google I/O etkinliğinde yepyeni ürünler duyurulurken, teknoloji devi yapay zeka destekli arama motorunu da tanıttı. Microsoft Edge'e ve diğer tarayıcılara rakip olarak gelen arama motoru, kullanıcılara daha zengin deneyim sunacak.

Yapay zekanın trend hale gelmesinin ardından internet aleminde de yeni bir döneme geçildi. Microsoft ve Opera yapay zeka destekli yeni tarayıcılarını duyururken, Google da çok zaman kaybetmeden kendi geliştirdiği arama motorunu tanıttı.

Tıpkı Bing arama motorundaki gibi deneyim sunan yeni Google arama sayfası, Google I/O etkinliğinde lanse edildi. Yapay zeka tarafından oluşturulan yanıtlar, ilk sayfa yüklenmesinden birkaç saniye sonra geleneksel web bağlantısı sonuçlarının üzerinde görünüyor. Google bu yeniliği "AI anlık görüntüsü" olarak adlandırdı.

Google arama motoru artık daha akıllı

The Verge'ün haberine göre Al yanıtlarında, olası sorular için düğmeler yer alıyor ve ayrıca cevaba göre soru bulma yeteneği de öne çıkan özelliklerden. Örneğin bir bisiklet için arama yaptığınızda, web arama sayfasında mevcut Google Alışveriş bağlantı döngüsüne yakın sonuçlar görüntüleniyor.

1.jpg

2.jpg

Dezavantajları da var

Tıpkı Bing tarayıcısında olduğu gibi Google'ın yapay zeka destekli arama motoru da potansiyel riskler taşıyor. Örneğin yapay zeka modelinin yanıtları uydurması, soruları yanlış yorumlaması mümkün. Ancak Google bunun için hata yapmamak için elinden gelen her şeyi yapacağını söylüyor. Özellikle Bard yazılımı nihai olarak daha doğru sonuçları sunacak.

Kaynak: The Verge
Yerelleştirme: Okan Güleş

Son Haberler