Instagram, orijinal içeriğe daha fazla odaklanmak için sıralama algoritmasını güncelliyor

Instagram, orijinal içeriğe daha fazla odaklanmak için sıralama algoritmasını güncelliyor
Sosyal medya yöneticileri ve içerik oluşturucular için kara günler başladı. Instagram sıralama algoritmasını güncelliyor.

Bugün Instagram şefi Adam Mosseri, Instagram'ın orijinal çalışmaya daha fazla odaklanmak için içeriği sıralama biçiminde güncelleme yaptığını duyurdu.

Mosseri'ye göre :

“Sıfırdan bir şey yaratırsanız, başka birinden bulduğunuz bir şeyi yeniden paylaşmaktan daha fazla kredi almalısınız. [Bu nedenle] orijinal içeriğe, özellikle yeniden yayınlanan içeriğe kıyasla daha fazla değer vermek için daha fazlasını yapacağız.”

Peki bu tam olarak ne anlama geliyor?

Bu, diğer platformlardan içerik yayınlarsanız IG'de bir erişim cezası alacağınız anlamına mı geliyor?

Bu, daha büyük bir profil orijinal içeriğinizi yeniden yayınlarsa, bunun sonucunda cezalandırılabileceğiniz anlamına mı geliyor?

Bu biraz karmaşık ve Mosseri, Instagram'ın bunu doğru yapabileceğinden tamamen emin görünmüyordu.

Mosseri, Twitter'daki çeşitli sorulara yanıt olarak şunları açıkladı:

  • Instagram dışında düzenlenen ve ardından uygulamaya yüklenen içerikler bu değişiklik kapsamında cezalandırılmayacaktır. Mosseri'ye göre : “Fikir şu ki, siz yaptıysanız, orijinaldir. Instagram'ın dışında düzenlediyseniz ve sonra galeri aracılığıyla getirdiyseniz sorun değil." Hatırlayacağınız gibi Instagram, geçen yıl, görünür filigranlar içeren diğer uygulamalardan yeniden paylaşılan içeriğin , özellikle TikTok içeriğinin Reels ile yeniden paylaşılmasına odaklanan sıralamanın düşürüleceğini duyurdu. Görünür logoları veya filigranları olan içerik, bu politika kapsamında en azından Makaralarda cezalandırılmaya devam edecektir, ancak bunun dışında değişiklik, insanların IG'nin dışında düzenlenen içeriği paylaşmasını durdurmak için tasarlanmamıştır.
  • Gönderme geçmişi bir faktördür. Mosseri , içerik toplayıcıların bu güncellemenin odak noktası olduğunu ve Instagram'ın bunu belirlemenin bir yolu olarak bir hesabın gönderi geçmişine başvurabileceğini belirtiyor . "Hesap bir toplayıcıysa, büyük olasılıkla orijinal olmadığını tespit edebileceğiz." Bu nedenle, diğer hesaplardan birçok şeyi yeniden yayınlıyorsanız, büyük olasılıkla bir erişim düşüşü göreceksiniz. Trend olan memleri yayınlamak, şimdiye kadar etkileşimi artırmanın basit bir yoluydu, ancak belki de artık böyle olmayacak.
  • Instagram'ın özgün içerik sıralaması ise devam eden bir çalışma. Mosseri, Instagram'ın içeriğin orijinal olup olmadığından emin olamayacağını kabul ediyor. "Bir şeyin orijinal olmasının ne kadar *olası* olduğunu tahmin etmek için sınıflandırıcılar oluşturuyoruz, ancak bu bilmek değil. Videoda kim var ve videoyu daha önce görüp görmediğimiz gibi şeylere bakıyoruz. ” Yani belki, başka kaynaklardan içerik paylaşıyorsanız, tüm yüklemelerinizde farklı insanlar olacak ve bu bir sinyal olabilir, Instagram'ın algoritması da yinelenen gönderileri arayacaktır. Instagram, hangi hesabın oluşturucu ve hangisinin kopyalayıcı olduğunu nasıl bilecektir? Gönderilen süre bir faktör olabilir, ancak Mosseri,ki bu daha az olasıdır, ancak olabilir, bunu bilmemiz zor olacaktır" diye belirtiyor.

Özünde amaç, toplayıcı sitelerin hakimiyetini azaltmak ve orijinal içerik oluşturuculara daha fazla kredi vermektir. İdeal olarak, bu, Keşfet beslemesine hakim olan daha az içerik grubu veya yeniden afiş görürken, Instagram artık daha fazla önerilen gönderiyi ana beslemenize de itiyor ve bunlar da ileriye doğru daha orijinal olmalı.

Ancak sistem mükemmel değil ve sonuç olarak bazı hesapların haksız cezalara maruz kalacağına şüphe yok. Ancak yine de Mosseri, Instagram'ın içeriğin nereden geldiğini ve orijinali kimin yayınladığını daha iyi belirlemek için algılama süreçlerini zaman içinde geliştirmeye devam edeceğini ve daha büyük çiftlik hesaplarının hepsini almasına izin vermek yerine gerçek yaratıcıları güçlendirmeye yardımcı olacağını belirtiyor. nişan.

Uygulamadaki toplayıcı hesapların miktarı göz önüne alındığında büyük bir etkisi olabilir veya minimum düzeyde olabilir. Şu anda bunu söylemek zor, ancak temel ilke, uygulamaya orijinal içerik göndermeye devam etmek olacak - ve yeniden yayınlıyorsanız, belki de bu içeriğe olan bağımlılığınızı azaltmanın zamanı gelmiştir.

Markalar için, bunun UGC üzerinde etkileri olabilir ve müşteri gönderilerini ve güncellemelerini kendi profillerinde de yayınlıyorlarsa yeniden kullanmaları. UGC harika bir sosyal kanıt seçeneği olabilir ve topluluğunuzla etkileşim kurmanın iyi bir yolu olabilir ve gerçekten de, değişikliğin etkilerini yayınlamanın faydalarına karşı ölçmek için aşağı inecektir.

Her zaman olduğu gibi, her şey deneme ve güncellemenin uygulamadaki iğneyi zaman içinde nasıl değiştirdiğini görmekle ilgili.

Son Haberler