Mark Zuckerberg, WhatsApp iş sohbetinin satışları metaverse'den daha erken artıracağını söylüyor

Mark Zuckerberg, WhatsApp iş sohbetinin satışları metaverse'den daha erken artıracağını söylüyor
Meta'nın 11.000 işçiyi işten çıkaracağını söylemesinden bir hafta sonra şirket genelindeki bir toplantıda sivri uçlu soruları yanıtlayan Zuckerberg, mesajlaşma uygulamalarını, reklam devleri Facebook ve Instagram'a kıyasla "para kazanmada çok erken" olarak nitelendirdi.

Meta Platforms Inc. CEO'su Mark Zuckerberg Perşembe günü çalışanlarına, Meta'nın ilk toplu işten çıkarmalarının ardından mali durumuyla ilgili endişeleri gidermeye çalışırken, WhatsApp ve Messenger'ın şirketin bir sonraki satış büyüme dalgasını yönlendireceğini söyledi.

Meta'nın 11.000 işçiyi işten çıkaracağını söylemesinden bir hafta sonra şirket genelindeki bir toplantıda sivri uçlu soruları yanıtlayan Zuckerberg, mesajlaşma uygulamalarını, Facebook ve Instagram reklam devleriyle karşılaştırıldığında "para kazanmada çok erken" olarak nitelendirdi.

"Metaverse gibi çok uzun vadeli fırsatlar hakkında çok konuşuyoruz, ancak gerçek şu ki, biz WhatsApp ve Messenger'dan daha fazla para kazanmak için çalışırken, ticari mesajlaşma muhtemelen işimizin bir sonraki temel direği olacak" dedi.

Meta, Perşembe günü Brezilya'da duyurulan yeni bir özellik de dahil olmak üzere, bazı tüketicilerin sohbet uygulamaları aracılığıyla satıcılarla konuşmasına ve işlem yapmasına olanak tanıyor.

Şirket, Perşembe günkü dahili forumda yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Zuckerberg'in oradaki yorumları, geçen yıl sürükleyici bir metaverse oluşturmak için uzun vadeli bir hırs açıkladığından bu yana genişletilmiş gerçeklik donanım ve yazılım yatırımlarına yoğun bir şekilde odaklandıktan sonra ton ve vurgudaki bir değişikliği yansıtıyor.

Yatırımcılar, Meta'nın ana reklamcılık işi bu yıl hisse senedi fiyatını yarıya indirmekten daha fazla zorlanırken, bu kararın hikmetini sorguladılar.

Zuckerberg, çalışanlara yaptığı açıklamalarda, şirketin metaverse yatırımlarından sorumlu birim olan Reality Labs'e ne kadar harcadığını gösterdi.

İnsanlar, Meta'nın en büyük gideriydi ve bunu, büyük çoğunluğunun sosyal medya uygulamalarını desteklemek için altyapıya giden sermaye harcamaları izlediğini söyledi. Meta'nın bütçesinin yaklaşık %20'si Reality Labs'a gidiyordu.

Zuckerberg, Reality Labs bünyesinde, birimin bütçesinin yarısından fazlasını artırılmış gerçekliğe (AR) harcadığını, akıllı gözlük ürünlerinin "önümüzdeki birkaç yıl içinde" ve bazı "gerçekten harika" AR gözlüklerinin on yıl sonra ortaya çıkmaya devam ettiğini söyledi.

"Bu, bazı açılardan en zorlu iş... ama aynı zamanda işin zaman içinde en değerli potansiyel kısmı olduğunu düşünüyorum" dedi.

Reality Labs'ın bütçesinin yaklaşık %40'ı sanal gerçekliğe, yaklaşık %10'u ise Horizon adını verdiği sanal dünya gibi fütüristik sosyal platformlara harcandı.

Reality Labs'ı yöneten Baş Teknoloji Sorumlusu Andrew Bosworth, potansiyel müşterilere hitap etmek ve daha yüksek bir çekicilik çıtasını karşılamak için AR gözlüklerinin cep telefonlarından daha kullanışlı olması gerektiğini söyledi.

Bosworth, cihazlar için "endüstriyel uygulamalar" geliştirmekten çekindiğini, bunu "niş" olarak tanımladığını ve geniş bir izleyici kitlesi için geliştirmeye odaklanmak istediğini söyledi.

Son Haberler