Meta'nın WhatsApp'ı, Brezilya'yı ticari mesajlaşma için önemli bir test pazarı haline getiriyor

Meta'nın WhatsApp'ı, Brezilya'yı ticari mesajlaşma için önemli bir test pazarı haline getiriyor
Meta Platforms, WhatsApp mesajlaşma hizmetinin Brezilya'da ticari bir dizin sunacağını ve bir ödeme aracını test edeceğini söyledi çünkü ticari mesajlaşmayı potansiyel bir yeni gelir kaynağı olarak görüyor.

Meta Platforms, WhatsApp mesajlaşma hizmetinin Brezilya'da ticari bir dizin sunacağını ve bir ödeme aracını test edeceğini, çünkü ticari mesajlaşmanın potansiyel bir yeni gelir kaynağı olacağını söyledi.

Uygulamanın en büyük pazarlarından biri olan Brezilya, pilot programlar dışında devreye alınan yeni araçları gören ilk ülke olacak.

İcra Kurulu Başkanı Mark Zuckerberg, Sao Paolo'daki bir WhatsApp zirvesinde gösterilen bir videoda, "Buradaki nihai hedef, aynı WhatsApp sohbetinde bir işletmeyi bulabilmenizi, mesaj gönderebilmenizi ve bir işletmeden satın alabilmenizi sağlamak."

Meta bir blog gönderisinde, dizinin kullanıcıların WhatsApp'ta ticari mesajlaşma hesapları olan şirketleri bulmasına olanak tanıyacağını ve müşteri hizmetleri sohbetlerine daha kolay erişim sağlayacağını söyledi.

Kullanıcıların daha önce bir işletmeyle sohbet açmak için kişilerine bir telefon numarası eklemeleri veya ayrı bir platformdaki bir bağlantıyı tıklamaları gerekiyordu. Şirket, geçen yıl Sao Paolo'da dizini test etmeye başladı.

Rehber hizmeti, ağırlıklı olarak büyük işletmelere hizmet veren WhatsApp'ın API'si aracılığıyla Endonezya, Meksika, Kolombiya ve Birleşik Krallık'ta tanıtılacak.

Yerel şirketlerle iş birliği yapan WhatsApp, Brezilya'da kredi veya banka kartlarıyla uygulama içi işlemleri mümkün kılacak bir ödeme aracını da test edecek.

WhatsApp sözcüsü, ödeme şirketleriyle yapılan ücret düzenlemelerini açıklamayı reddetti.

Sosyal medya devinin günlük kullanıcı açısından en büyük uygulaması olan WhatsApp, yaz boyunca Hintli çevrimiçi market hizmeti JioMart ile uçtan uca alışveriş modelinin pilot uygulamasını yaptı.

JioMart dışında, şu anda WhatsApp'ta ve yalnızca Hindistan ve Brezilya'da yalnızca kişisel ödemeler gönderilebiliyor.

Meta'nın ana reklamcılık işi durduğu için bu yıl ticari mesajlaşmayı artırmak daha büyük bir aciliyet kazandı. Şirket, ilk kez yıllık gelir düşüşünü yaşadı ve geçen hafta 11.000 çalışanını işten çıkardı.

WhatsApp'ın popülaritesine ve 2014'teki 22 milyar dolarlık göz kamaştırıcı satın alma fiyatına rağmen, bugüne kadar Meta'nın toplam gelirine yalnızca bir dilim katkıda bulundu.

Son Haberler