Microsoft kendini aştı: Windows’a yeni yapay zekalı ‘Copilot’ geliyor

Microsoft kendini aştı: Windows’a yeni yapay zekalı ‘Copilot’ geliyor
Yapay zeka alanında attığı adımlarla dikkat çeken Microsoft, Windows işletim sistemi için ‘Copilot’ kişisel asistanı getiriyor. İlk görüntüler geldi.

BingChat, yani Microsoft Edge’e ChatGPT’yi entegre eden Microsoft, yapay zekada devrim yapan ilk şirketlerden biri olmuştu.

Bu alanda emin adımlarla ilerleyen şirket, şimdi Windows işletim sistemi için kişisel asistan ‘Copilot’u getiriyor. Yeni asistandan ilk görüntüler geldi.

Copliot, Windows cihazların yeni asistanı olacak

Microsoft’un daha önce duyurusunu yaptığı ve gelecekte Windows 11 ile kullanmaya sunacağını açıkladığı Copilot’tan ilk görüntüler geldi.

Şu anda dahili olarak test edilen asistan, sadece sınırlı sayıda kişi tarafından erişilebilir durumda. Peki bu asistan ne işe yarayacak?

Copilot ile yapay zekalı kişisel asistanı kullanıcılara getirmeye hazırlanan Microsoft, Bing arama motoruyla doğal dilde iletişim kurmasını sağlayan OpenAI chatbot GPT-4 teknolojisine dayalı bir konuşma botu olan Bing Chat'in güncellenmiş bir sürümü olarak karşımıza çıkacak.

copilot-1.jpg

Windows Copilot ile Microsoft, Bing Chat ve Microsoft Edge'i Windows 11'e daha fazla entegre edebilir. Örneğin, Word veya PowerPoint gibi belirli uygulamaları açmasını veya Windows özellik ayarlarını yapmasını isteyebileceksiniz. Bu kadarıyla da sınırlı kalmayacak. Örneğin bir makale okuduğunuz sırada Copilot kenar çubuğunu açıp; "özet" ya da "yeniden yaz" veya "açıkla" gibi istemlerde bulunabilirsiniz. Ek Copilot, daha sonra makalenin içeriğine göre uygun sonuçları sunacak.

copilot-2.jpg

Ek olarak Copilot'a genel veya uzmanlık gerektiren sorular da sorabilirsiniz. Yine ChatGPT gibi en uygun cevabı sizler için verecektir.

copilot-3.jpg

Şu anda test edilen kişisel asistan, önümüzdeki haftalarda Windows 11 kullanan Insider, yani beta kullanıcılarına sunulacak. Birkaç ay sonra da muhtemelen genel olarak sunumu gerçekleşecektir.

Son Haberler