Nefret söylemi içeren tweetlere Twitter'dan sansür

Nefret söylemi içeren tweetlere Twitter'dan sansür
Twitter, nefret söylemi içeren Tweet'lere yönelik yeni uygulamasını yürürlüğe koydu. Artık bu tür tweetler ilk etapta uyarı alacak ardından ise etiket gösterilecek. Böylece nefret söylemi içeren paylaşımlar artık sansürlenmiş olacak.

Eylül 2022'de Elon Musk tarafından satın alınan Twitter, bugün kullanıcılara yönelik şeffaflık ilkesi doğrultusunda yeni bir özelliği kullanıma sundu. Twitter'da artık nefret söylemi içeren Tweet'lerin ilk etapta gösterilmemesi ve Tweet yerine bir uyarı yer alması sağlanacak.

Bugünden itibaren kullanıma sunulan yeni özellik, Twitter tarafından daha önce nefret söylemi olarak nitelendirilen Tweet'leri de kapsıyor. Nefret söylemi içerdiği belirlenen Tweet'lerde artık şu uyarı yer alıyor:

Nefret söylemi uyarısı, Tweet sahibinin hesabında bir etkiye sahip olmayacak

Twitter'da Tweet'lerin nefret söylemi olarak değerlendirilmesi ve erişiminin sınırlandırılması, hesap sahibi için bir etkiye sahip olmayacak. Nefret söyleminden yalnızca söz konusu Tweet etkilenecek ve kişinin diğer paylaşımlarında herhangi bir sınırlama söz konusu olmayacak.

Nefret söylemi olarak işaretlenen Tweet'ler altında herhangi bir reklam da gösterilmeyecek. Öte yandan Tweet'inin nefret söylemi olarak değerlendirilmesini yanlış bulan kişiler, Twitter yönetimine itiraz başvurusunda bulunabilecek.

Son Haberler