Reklama boğulalım, daha çok harcayalım diye Instagram'dan artırılmış gerçeklik reklamları geliyor

Reklama boğulalım, daha çok harcayalım diye Instagram'dan artırılmış gerçeklik reklamları geliyor
Meta, Instagram Reels ve Facebook Hikâyelerine artırılmış gerçeklik reklamları geleceğini duyurdu. Reklam sektörüne olumlu yansıması beklenen bu hamleyle, vatandaşın daha fazla harcaması da kaçınılmaz olacak tabi ki...

Artırılmış gerçeklik, özellikle Apple'ın bu yıl piyasaya sürülmesi beklenen gözlüğüyle büyük bir geleceğe kavuşabilir. Artık herkesin hayatına entegre olması beklenen teknoloji, reklam sektöründe de yeni bir çığır açacak.

Instagram ve Facebook'taki reklamlarıyla halihazırda büyük gelirler elde eden Meta, son olarak reklam verenlere heyecanlandıran bir duyuru yaptı. Şirket, Reels ve Facebook Hikâyelerine de artırılmış gerçeklik reklamlarının geleceğini açıkladı.

Meta'nın artırılmış gerçeklik reklamları nasıl çalışacak?

  • Sephora tarafından yayınlanan artırılmış gerçeklik filtresi, Reels reklamı olarak.

Meta'nın artırılmış gerçeklik reklamları, şu andaki reklamlar gibi paylaşımlar veya hikâyeler arasında karşımıza çıkmayacak. Reklamlar, Facebook ve Instagram'daki kamera filtreleri yoluyla kullanıma sunulacak.

Kullanıcılar, şimdilik açıklanan isimlere göre Sephora ve Tiffany & Co. gibi güzellik ve mücevher devlerinin filtrelerini kullanabilecek. Bu filtrelerle çekilen fotoğraflar ve videolar paylaşıldıkça reklamlar da doğal bir şekilde platformda yer alacak, kullanıcıların karşısına çıkacak.

Bu reklamlar, Meta'nın ilk artırılmış gerçeklik reklamları değil:

Meta, bu duyurudan önce Facebook ve Instagram akışında ve Instagram Hikâyelerinde halihazırda reklam amaçlı artırılmış gerçeklik filtrelerine yer veriyordu.

Peki, bu reklamlar kime ne fayda sağlıyor?

Artırılmış gerçeklik reklamları, sosyal medyayı en yoğun şekilde kullanan Z kuşağını hedef alıyor. Meta'nın verileri de aslında reklamların başarısını gösteriyor. Artırılmış gerçeklik reklamları, 18-24 yaş aralığında normal reklamlara göre %87 daha fazla gösteriliyor, geri dönüş alıyor.

Son Haberler