Seçim öncesi Ekşi Sözlük’e bir erişim engeli daha

Seçim öncesi Ekşi Sözlük’e bir erişim engeli daha
Üç aydır erişime engellenen, bu nedenle yeni alan adı alarak aktifliğini sürdürmek isteyen Ekşi Sözlük için bir erişim engeli daha geldi.

Türkiye’nin önde gelen forum sitelerinden Ekşi Sözlük, provokatif paylaşımlar nedeniyle yaklaşık üç ay önce engellenmişti.

Bu engelleme sosyal medyada büyük yankı uyandırırken, birkaç ay aranın ardından eksisozluk2023.com isimli alan adı açılarak kullanıcılara farklı domainden girme imkanı sunulmuştu. Fakat yeni alan adı için de çok zaman geçmeden erişim engeli getirildi.

Ekşi Sözlük ikinci kez engellendi

Sözlük yönetimi siteye VPN gibi yöntemlere başvurmadan girmek isteyenler için alternatif olarak eksisozluk2023.com isminde alan adını devreye sokmuştu. Bugüne kadar bu adres üzerinden Ekşi Sözlük'e kısıtlama olmaksızın girilebiliyordu.

Lakin Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınan 13 Mayıs 2023 tarihli ve 2023/4391 sayılı karar nedeniyle eksisozluk2023.com’a millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle erişime engelleme kararı alındı.

Halihazırda eksisozluk2023’e normal şartlarla erişim sağlanamıyor. Fakat VPN gibi alternatif seçenekler kullanılarak siteye girebilmek mümkün. Eğer VPN’in ne olduğunu veya nasıl kullanılacağını merak ediyorsanız üstteki ilgili haberimizde detaylara erişim sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Veteknoloji
Derleme: Okan Güleş

Son Haberler