Ticaret Bakanlığı, ChatGPT ile oluşturulan 3 reklamı yasaklayıp ceza kesti

Ticaret Bakanlığı, ChatGPT ile oluşturulan 3 reklamı yasaklayıp ceza kesti
Ticaret Bakanlığı'na ait Reklam Kurulu, yapay zekâ tarafından oluşturulan reklamları mercek altına alırken, 3 reklamın ChatGPT ile oluşturulduğunı tespit etti ve mevzuata aykırı olduğu için para cezası kesti.

Yapay zekâ odaklı teknolojiler, hayatımızın hemen her alanına hâkim olmaya başladı. Bu bağlamda; artık internet aramalarından tutun da ses ve görüntülere kadar hemen her alanda yapay zekânın etkileri konuşuluyor. Bu durumun farkında olan yetkililer de yapay zekânın risklerine karşı adımlar atıyorlar. Gelen son haberler, Ticaret Bakanlığı'nın da bu durumun farkında olduğunu gözler önüne seriyor.

Ticaret Bakanlığı, ilk kez yapay zekâ ile oluşturulan reklamları inceleme altına aldı. Reklam Kurulu tarafından yapılan inceleme kapsamında, 120 reklamda mevzuata aykırılık tespit edildi. Ticaret Bakanlığı, mevzuata aykırı olduğu tespit edilen reklamlar için de toplamda 12 milyon 231 bin 507 TL idari para cezası uygulanmasına hükmetti. Bakanlık, bunlardan 3 tanesinin ChatGPT ile oluşturulan reklamlardan oluştuğunu duyurdu.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle:

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın tamamına buradan ulaşılabilir.

Son Haberler