Türkiye'nin en popüler internet tarayıcıları açıklandı! İşte zirvedeki isim

Türkiye'nin en popüler internet tarayıcıları açıklandı! İşte zirvedeki isim
Statcounter tarafından paylaşılan verilere göre Türkiye'de en çok kullanılan internet tarayıcıları belli oldu. Google Chrome hem masaüstü platformlarında, hem de akıllı telefon ve tabletlerde ilk sıraya yerleşti. Microsoft Edge'nin dikkat çeken çarpıcı yükselişi ise herkesi şaşırttı.

Statcounter adlı pazar araştırma şirketi, her ay düzenli olarak en çok kullanılan internet tarayıcıları listesiyle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Küresel olarak kapsamlı veriler yayımlayan firma, aynı zamanda bu verileri bölgelere göre de ayırıyor. Şirketin paylaştığı son verilere göre Türkiye'de en çok tercih edilen tarayıcılar belli oldu. Zirvedeki isim kullanıcıları pek de şaşırtmazken, yine de listede dikkat çekici bazı isimler yer aldı. İşte o programlar...

Temmuz ayında en çok kullanılan internet tarayıcıları

Yayınlanan rapora göre masaüstü tarayıcıları arasında Türkiye'de en çok tercih edilen isim, Google Chrome oldu. Zirvede yer alan program neredeyse hiç kimseyi şaşırtmadı. Ancak elde ettiği yüzde 82.59'luk oran büyük dikkat çekti. Chrome'un rakiplerine epey ciddi bir oranda fark açtığı görüldü.

statcounter-browser-tr-monthly-202207-202207-bar-1.png

Statcounter tarafından paylaşılan verilere göre en çok kullanılan internet tarayıcıları listesinin ikinci basamağına Microsoft Edge yerleşti. Ülkemizde yüzde 4.95'lik bir pazar payına sahip olan program, yükselişinin ana sebebini yakın bir zaman önce piyasaya veda eden Internet Explorer servisine borçlu. Explorer'ın kapanmasıyla beraber Microsoft şirketi, burada yer alan kullanıcıları otomatik olarak Edge'ye yönlendirdi.

Yüzde 4.91'lik oranla Opera programı, Microsoft Edge'yi takip ediyor. Dördüncü basamakta yüzde 2.35 ile Firefox yer alıyor. Beşinci sırada ise Apple ekosisteminin popüler internet tarayıcısı olan Safari bulunuyor. Statcounter, yüzde 2.9 oranla diğer tarayıcılara yer veriyor.

Google Chrome mobil tarayıcılar arasında da lider!

Mobil tarayıcılar söz konusu olduğunda da zirvedeki isim yine kullanıcıları şaşırtmadı. Google Chrome burada da yüzde 80.27 gibi devasa bir oranla ilk basamağa yerleşti. iPhone cihazlarının vazgeçilmez tarayıcısı Safari ise yüzde 12.59 oranla ikinci sırada karşımıza çıktı. Samsung Internet, yüzde 5.07'lik payla üçüncülük elde etti.

statcounter-browser-tr-monthly-202207-202207-bar.png

Listenin geri kalan basamaklarını ise sırasıyla Opera, Yandex Browser, UC Browser, Puffin, Firefox ve Edge oluşturuyor.

Son olarak tablet cihazlarındaki istatistiklerden de kısaca bahsetmek gerekirse; yüzde 79.19 oranla Google Chrome ilk sırada yer alıyor. Hemen akabinde yüzde 13.52 ile Safari geliyor. Kalan basamakları ise yüzde 3.88 ile Android, yüzde 1.42 ile Opera ve yüzde 0.84 ile Yandex Browser tamamlıyor.

Son Haberler