Twitter, 'gay' ve 'trans' gibi kelimeleri sansürlemeye başladı

Twitter, 'gay' ve 'trans' gibi kelimeleri sansürlemeye başladı
Twitter, LGBTQ+ topluluğunun kimliklerini oluşturan ifadelere yer veren Tweet'leri sansürleme dönemine girdi. İşte ayrıntılar...

Elon Musk'ın Eylül 2022'de satın aldığı ve şu anda CEO'luğunu üstlendiği Twitter, skandal kararlarıyla gündeme gelmeye devam ediyor. Dünyanın en popüler metin tabanlı sosyal ağı, bu kez LGBTQ+ topluluğunu tanımlayan ifadelerin yer aldığı Tweet'leri sansürlemeye başladı.

Bazı Twitter kullanıcıları, kişilere topluluğu belirleyen "trans, gay, lezbiyen, kuir ve biseksüel" gibi ifadelerin yer aldığı Tweet'leri özel mesaj yoluyla gönderdiğinde Tweet önizlemesinin gösterilmediğini fark etti. Normalde Twitter'da özel mesajdan gönderdiğiniz tüm Tweet bağlantıları, bir önizleme penceresinde gösteriliyor.

Peki sansür iddiaları doğru mu?

Evet, Twitter'ın Tweet'ler üzerinde uyguladığı sansür iddiaları bizim yaptığımız testlerde de doğru çıktı. Yukarıda yer alan Tweet'i özel mesaj yoluyla gönderdiğimizde Tweet, sadece bir bağlantı olarak gözüküyor. Fakat bir başka Tweet doğrudan önizleme olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun yanı sıra "gun (silah) ve BLM (Black Lives Matter)" gibi ifadeleri içeren Tweet'lerin de sadece bağlantı olarak gözüktüğü paylaşıldı.

Tabii Twitter'da fark edilen ve sessiz sedasız uygulamaya konulan bu sansür, Elon Musk'ın "konuşma özgürlüğü platformu" kurma hedefine yönelik eleştirileri yeniden artırdı.

Son Haberler