Twitter: Türk hükümetinden bant daraltılması konusunda son bir tehdit olduğuna inandığımız bir uyarı aldık

Twitter: Türk hükümetinden bant daraltılması konusunda son bir tehdit olduğuna inandığımız bir uyarı aldık
14 Mayıs 2023 seçimleri öncesinde Twitter, Türk hükümetinin talebi ile pek çok hesap ve tweet'e erişim engeli getirdiğini açıklayarak, bu engellemelerin gerekçesini kamuoyu ile paylaştı.

Türkiye'deki seçim süreci sadece ülkemizde değil, sosyal mecralar üzerinden yapılan açıklamalarla zaman zaman tüm dünyada gündem yaratıyor. Ancak bu gündemin önemli bir kısmı, seçmenin gerçek gündemini yönlendirme amacı taşıyan, bir kısmı asparagas ve çoğu kanıta muhtaç manipülatif haber ve içerikler nedeniyle oluşuyor.

İşte bu nedenle Türk hükümeti, 14 Mayıs 2023 seçimleri öncesinde Twitter'dan, bir dizi hesap ve tweetin engellenmesi yönünde talepte bulundu. 6 Şubat Depremleri sonrası benzer "talepleri karşılamadığı için" erişime engellenen Twitter yönetimi, seçim gününde "kullanıcılarının bilgi alma hakkına engel olmamak için" bu kez talebi karşıladı. Elon Musk ise yapılan talebin detaylarını daha sonra açıklayacaklarını belirtti.

Twitter'ın açıklaması şu şekilde:

Yukarıdaki tweet'i görüntüleyemeyenler için açıklamanın Türkçesi şöyle;

"Bugün Türkiye politikamızla ilgili bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Geçen hafta boyunca Türk Hükümeti ile müzakere halindeydik ve bize Twitter'ın mevcut mahkeme kararlarının tamamına uymayan tek sosyal medya kuruluşu olduğunu belirttiler.

Bu tür birkaç uyarıdan sonra, Twitter'a yönelik bant daraltılması konusunda son bir tehdit olduğuna inandığımız bir uyarı aldık ve bu nedenle Twitter'ı hafta sonunda yapılan seçim süresince kullanılabilir durumda tutmak için 4 hesaba ve 409 Tweete erişim engelleme işlemi uyguladık.

İfade özgürlüğü ile ilgili endişelerimizi doğrudan yetkililere ilettik.

Tüm taleplerde yaptığımız gibi burada da mahkeme kararlarına itiraz etmeye devam edeceğiz, ancak oy verme işleminin hemen öncesinde başvurulabilecek başka bir yasal yol yoktu.

Şu ana kadar erişim kısıtlamalarına konu içerik ile ilgili Twitter aleyhine beş mahkeme kararı düzenlenmiştir ve biz bunlardan dört tanesine itiraz ettik. İtirazlarımızdan biri reddedilirken, diğer üç mahkeme karari halen ilgili mahkemeler tarafından incelenmektedir. Beşinci mahkeme kararına yarın itiraz edeceğiz.

Aşağıda erişim engelleme işlemleriyle ilgili verilen mahkeme kararlarının ve düzenleyici kurum yazışmalarının bir kopyasını yayınlıyoruz."

Twitter, Türkiye'deki yetkililer ile yapılan yazışmaları, engellenen hesap ve tweet'leri şöyle paylaştı:

Son Haberler