Twitter'dan yalan bilginin önünü açacak hamle geldi

Twitter'dan yalan bilginin önünü açacak hamle geldi
Üst düzey AB yetkilisi Thierry Breton, Twitter’ın diğer birçok büyük sosyal medya platformunun da kabul ettiği deformasyonla mücadele anlaşmasından çıktığını açıkladı. Bu yasayla birlikte, yalan bilginin yayılmasının önüne geçiliyordu.

Avrupa Birliği İç Pazar Komiseri Thierry Breton, dün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Twitter'ın, Avrupa Birliği'nin çevrimiçi dezenformasyona ilişkin "Uygulama Kuralları" anlaşmasından çekildiğini söyledi.

AB'nin bu dezenformasyona ilişkin kuralları daha öncesinde TikTok, Facebook ve Instagram gibi diğer büyük sosyal medya platformları da kabul etmişti. Anlaşmanın amacı sosyal mecralarda ortaya çıkan yalan haberlerin önüne geçmekti.

AB Dezenformasyon Yasasından çıkmak, Musk'a pahalıya patlayabilir

Twitter'ın sahibi Elon Musk'ın platformu özgür düşünce platformuna çevirme planlarını hepimiz biliyoruz. Ancak yalan ve konudan saptırılmış bir şekilde ortaya atılan birçok iddia da ortalığı kısa sürede karıştırmaya yetiyor.

AB Dezenformasyon Yasasını 2018 yılında kabul eden Twitter; ilgili reklam gelirlerini hedef alarak, botları ve sahte hesapları engelleyerek, tüketicilere dezenformasyonu bildirmeleri için araçlar sağlayarak ve araştırmacılara çalışma yetkisi vererek platformda yanlış bilgilerin yayılmasıyla mücadele etmek için adımlar atmayı taahhüt etmişti.

Avrupa Birliği İç Pazar Komiseri Thierry Breton, dün paylaştığı twette; "Twitter dezenformasyona karşı AB gönüllü Uygulama Kurallarından ayrılıyor. Ancak yükümlülükler devam ediyor. Kaçabilirsiniz ama saklanamazsınız" diye yazdı. Breton, platformun AB'nin Dijital Hizmetler Yasası (DSA) kapsamında bu uygulamanın, 25 Ağustos itibarıyla zorunlu hale geleceğini de belirtti.

Kasım ayında yürürlüğe giren AB genelindeki yasa, Twitter gibi platformların sivil söylem ve seçim süreçlerine yönelik dezenformasyon gibi sistemik riskleri değerlendirmesini ve azaltmasını amaçlıyor.

Twitter'ın önceki yönetimi, 2018 yılında platformu gönüllü AB Dezenformasyon Yasası'na dahil etmişti. Ancak Twitter'ın şu anki tartışmalı sahibi Elon Musk, konuşmaların denetlenmesi konusunda AB ile kavga etmeye niyetli görünüyor.

Öte yandan bu Musk için pahalı bir kavga olabilir. Çünkü DSA ihlalleri, küresel yıllık cironun %6'sına varan cezalara neden olabilir.

Son Haberler