Twitter'ın çalışmasını sağlayan kodlar internete sızdı!

Twitter'ın çalışmasını sağlayan kodlar internete sızdı!
Twitter'ın çalışmasını sağlayan kodlarının internete sızdığı ortaya çıktı. Kodların GitHub'da yayınladığı fark edilirken, Twitter konuyla ilgili mahkemeye başvurdu.

Bir süredir tamamen Elon Musk'ın hakimiyetinde olan dünyanın en popüler mikroblog platformu Twitter ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Platformun kaynak kodlarının bir bölümünün sızdırıldığı ve GitHub'da yayınlandığı ortaya çıktı. Olayla ilgili yasal süreç başlatan Twitter, Microsoft'a ulaşarak kaynak kodların kaldırılmasını sağladı.

Reuters'ın ulaştığı mahkeme evraklarına göre sızıntıyı yapan kişi, GitHub'da "FreeSpeechEnthusiast (Özgür Konuşma Meraklısı)" ismini kullanıyordu. Ancak bu kullanıcının kim olduğu, Twitter kaynak kodlarını ne zaman ve nasıl sızdırdığı ayrıca bunları neden GitHub'da sessiz sedasız yayınladığı net değil. İşte Twitter, tam da bu soruların yanıtları için FreeSpeechEnthusiast'ın kim olduğunun tespit edilmesini istiyor.

Sızdırılan kodlarda neler vardı?

"Kaldırılmadan önce "FreeSpeechEnthusiast" reposunda dört klasör vardı, bunlardan biri Twitter'ın Amazon Web Services kullanıcısı ile ilgiliydi. Ayrıca boş olan bir ReadMe dosyası da vardı."

Kaldırılan dosyaların içeriğine dair şu anlık bilinen tek detay, gazeteci Matthew Keys'in paylaşımındaki bilgilerle sınırlı durumda.

Twitter ve Microsoft sessizliğini koruyor

Aklına gelen her şeyle ilgili Twitter'da paylaşım yapan Elon Musk, bu konuyla ilgili herhangi bir değerlendirmede bulunmadı. Bununla birlikte Microsoft ve Twitter cephesinden de konuyla ilgili hiçbir açıklama yapılmadı. Taraflar, büyük bir ihtimalle mahkemeden gelecek bilgileri bekliyorlar.

Twitter kaynak kodlarının sızdırılmasıyla ilişkin bildiklerimiz şimdilik bu kadar. Ancak bu durumun birkaç gün içerisinde değişmesini bekliyoruz. Yeni gelişmeler yaşandıkça sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Son Haberler