Whatsapp'ta yurt dışı mesaj ve aramalarında patlama: Dolandırıcılığa dikkat!

Whatsapp'ta yurt dışı mesaj ve aramalarında patlama: Dolandırıcılığa dikkat!
Türkiye'de Whatsapp kullanan kullanıcılar, kendilerine yabancı telefon numarasından gelen arama ve mesajlardan şikayet etmeye başladı. Büyük bir mesaj bombardımanı başlarken, bu durumun dolandırıcılık için olduğu aşikar. Herkes çok ama çok dikkatli olmalı!

Türkiye’de Whatsapp üzerinden gelen yurt dışı aramaları ve mesajlarında patlama yaşanırken, para kazanmaya vaat eden dolandırıcılar banka hesaplarınıza çökmek istiyor.

TELE1'in haberine göre, Türkiye’de kişisel verilerin bir sitede yayınlanması skandalının yankıları sürerken, dolandırıcılar bu kez WhatsApp aracılığıyla harekete geçti.

Türk kullanıcılar Whatsapp üzerinden yurt dışı aramalar ve mesajlar almaya başladı. TRT Haber’den Sertaç Aksan’ın haberine göre dolandırıcılar Hindistan, Pakistan, Endonezya ve hatta kimi zaman ABD, İngiltere gibi yerlerin alan kodlarını kullanarak iletişime geçiyor.

ÜNLÜ ŞİRKETLERİN ADINI KULLANIYORLAR

Bilmediğiniz yabancı bir numaradan size gönderilen mesajda genellikle Google, Youtube, Apple gibi dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin isimleri geçiyor. Dolandırıcılar, bu şirketlerin ismini vererek, orada çalıştıklarını ve size verecekleri küçük bazı görevlerle çok ciddi kazanç elde edebileceğiniz yalanını söylüyor. Örneğin mesajlardan birinde, “Eğer kabul ederseniz size Google üzerinden bir mağaza ismi yollayacağız. Tek yapmanız gereken bu mağazaya puan olarak 5 yıldız vermek” yazıyor. Burada mesajı alan kişi bunun çok kolay bir iş olduğunu düşünüp, görevi kabul etmek istiyor. Dolandırıcılık süreci de bundan sonra başlıyor…

İKİ FARKLI YÖNTEM

Bu noktada dolandırıcılar genelde iki farklı yöntem izliyor. Öncelikle size bazı görevler verip, para kazandığınızı söylüyorlar. Ancak parayı doğru adrese gönderdiklerinden emin olmak için de öncelikle size verecekleri bir banka hesabına para yollamanızı istiyorlar. Dolandırıcılara göre siz parayı yolladığınızda IBAN hesabınız onların sistemine otomatik olarak kaydoluyor ve bundan sonra vereceğiniz her oy için ödeme otomatik gerçekleşiyor. Tabii ki böyle bir sistem yok. Sizin paranızı aldıktan sonra o numaraya bir daha ulaşma şansınız olmuyor. Eğer sadece küçük bir meblağ para yolladıysanız belki şanslı bile sayılabilirsiniz çünkü dolandırıcıların en önemli hedeflerinden biri mobil hattınızı tamamen ele geçirmek.

MOBİL HATTINIZLA İSTEDİKLERİ HER ŞEYİ YAPABİLİRLER

Dolandırıcıların tek yöntemi mağaza puanı vereceğiniz yalanıyla sınırlı değil. Temel olarak çok basit görünen ve yaptığınız takdirde güzel paralar kazanabileceğiniz sahte yöntemler de sıkça kullanılıyor. Eğer karşınızdaki dolandırıcılar biraz daha profesyonel ise işler sizin için daha da zorlaşabiliyor. Bu tür kişilerin hedefinde sizin cep telefonu hattınızı ele geçirmek oluyor.

Öncelikle size o işi yapabilmeniz için gerekli olduğunu öne sürdükleri bir form ya da benzeri belgeyi indirebilmeniz için link atıyorlar. Ancak bu linke tıkladığınız anda cep telefonunuz kötü amaçlı kişilerin saldırısına açık hale geliyor. Sahte link ile aslında sizin telefon hattınızı mobil uygulama üzerinden yönetebiliyor. Bu da haliyle tüm bankacılık işlemleriniz başta olmak üzere kritik uygulamalar için size gelmesi gereken güvenlik kodlarının doğrudan dolandırıcıların eline geçmesi anlamı taşıyor.

İLK İŞLERİ OTURUMLARINIZI KAPATMAK!

Hattınıza erişebilen dolandırıcıların ilk yaptığı işlerden biri de Whatsapp üzerinden hesabınıza erişim sağlayıp sizin oturumunuzu kapatmaları oluyor. Böylece aslında Whatsapp’ınız da çalınmış oluyor ve haliyle kişisel konuşmalarınız, fotoğraf ve videolarınız, rehberinizdeki isimlerin kayıtlı tüm bilgileri de kötü amaçlı şahısların eline geçiyor.

ÇÖZÜMÜ NE?

Türkiye’deki numaraların bahsettiğimiz kötü amaçlı grupların eline nasıl geçtiğine dair henüz resmi bir açıklama yok. Uzmanlarsa bilinmeyen numaralardan gelen çağrılar, mesajlar ve özellikle bu gibi yerlerden gelen linklere karşı son derece dikkatli olunması gerektiğinin altını çiziyor.

Whatsapp üzerinden bilmedikleri numaraların araması ya da mesaj atmasını engellemek isteyenler basit bir ayarla bunu yapabiliyor. Bunun için uygulama üzerinden önce ayarlar kısmına gelmek gerekiyor. Gizlilik sekmesinde yer alan ‘aramalar’ başlığında ise ‘bilinmeyen kullanıcıları sessize al’ ayarının açık olması bilmediğiniz numaralardan gelecek çağrıları otomatik olarak sessize alıyor.

Son Haberler