Yeni özellik! Whatsapp gruplarına "Son Kullanma Tarihi" geliyor

Yeni özellik! Whatsapp gruplarına "Son Kullanma Tarihi" geliyor
WhatsApp'ın son Android beta sürümüyle birlikte, artık sohbet uygulamasındaki gruplara bir son kullanma tarihi gelecek. İşte ayrıntılar...

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın üzerinde çalıştığı yeni bir özellik gün yüzüne çıktı. "23.5.0.71" kodlu iOS beta sürümde ortaya çıkan özellik, WhatsApp'taki gruplara "son kullanma tarihi" ekleneceğini gözler önüne seriyordu. Şimdiyse bu özellik ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

WhatsApp'ın 2.23.8.11 kodlu Android beta sürümü, yaklaşmakta olan özellikle ilgili yeni bir ekran görüntüsüne ulaşılmasını sağladı. Paylaşılan ekran görüntüsü, yeni özelliğin zaman aralıklarını ortaya koyuyor. Buna göre kullanıcılar, "hemen" veya "bir ay" gibi farklı zaman seçenekleri için son kullanma tarihi belirlenebileceğini ortaya koyuyor.

WhatsApp'taki grupları bilirsiniz; akrabalarla, yakın arkadaşlarla ve ailenizle bir araya gelip sohbet etmenizi sağlar. Ancak bazı gruplar var ki sadece belirli konular için oluşturulur ve konu sona erdiğinde grup adeta ölür. Örneğin bir arkadaşınızın doğum günü için bir grup kuruyor, doğum günü gerçekleştikten sonra bir daha gruba mesaj atmıyorsunuz. İşte son kullanma tarihi özelliği tam olarak bu gibi gruplar için etkili bir araç olacak.

wtk-132684-3.jpg

WhatsApp'ın geliştirme aşamasındaki özelliğinden ilk ekran görüntüleri şu şekilde

Şu an için netleşmiş bir şey olmasa da ilk tahminlere göre WhatsApp'ın geliştirme aşamasındaki yeni özelliği, bir grubun son kullanma tarihi geldiğinde kullanıcıya bildirim gönderecek. Bu bildirimde söz konusu grubun son kullanma tarihinin geldiği bildirilecek. Kullanıcı, grubun detay sayfasından gruptan çıkacak veya mesajları temizleyebilecek. Böylelikle artık kullanılmayan bir grubun depolama alanını işgal etmesinin önüne geçilmiş olacak. Son kullanma tarihi özelliği, kullanıcıya özel bir seçenek olacak. Yani gruptaki diğer kullanıcılar, sizin aldığınız karardan etkilenmeyecek.

WhatsApp'taki grupların son kullanma tarihlerini de kullanıcılar belirleyecek. Bu bağlamda; kullanıcılar bir gün, bir hafta veya dilediği bir tarihi son kullanma tarihi olarak belirleyebilecek. Ayrıca bir grup için önceden belirlenmiş son kullanma tarihi, başka bir tarihte kaldırılabilecek. Şunu da söylemeden geçmeyelim; yeni özellik henüz erken aşamada. Geliştiriciler, ilerleyen dönemlerde son kullanma tarihi gelen gruplardan otomatik olarak çıkma veya mesajların otomatik olarak silinmesi gibi seçenekler de sunabilirler. İlerleyen beta sürümler, bu özellik ile ilgili daha fazla detay sunabilir...

Son Haberler