YouTube Shorts, TikTok'u tahtından etti

YouTube Shorts, TikTok'u tahtından etti
YouTube kısa biçimli bir video platformu olan YouTube Shorts'u piyasaya süreceğini duyurduğunda başarısız bir giriş daha yorumları yapılmıştı ama hiçde öyle olmadı.

YouTube Shorts oldukça büyük bir başarı gibi görünüyor. Çarşamba günü YouTube, YouTube Shorts'un her ay dünyanın dört bir yanından giriş yapan 1,5 milyardan fazla kullanıcı tarafından izlendiğini duyurdu.

Mashable'a yapılan açıklamada YouTube, bu istatistiklerin özellikle YouTube'un Shorts oynatıcısından alındığını paylaştı. Açıklanan verilere göre YouTube shorts bayarğı ele geçirmiş görünüyor.

Karşılaştırma için, kısa biçimli video ile eş anlamlı hale gelen ve YouTube Shorts için ilham kaynağı olarak hizmet veren TikTok, bu tür metrikleri en son halka açık olarak paylaştığı Eylül ayında aylık 1 milyar kullanıcıya ulaştığını duyurdu. TikTok'un geçen bu sürede daha büyük bir kullanıcı tabanına sahip olduğundan şüphe yok ama görünen oki YouTube Shorts artık TikTok için büyük bir rakip.

YouTube'un Baş Ürün Sorumlusu Neal Mohan yaptığı açıklamada, "Şortlar gerçekten yükselişe geçti ve şu anda her ay 1,5 milyardan fazla kullanıcı tarafından izleniyor" dedi. "Shorts yolculuğumuzun henüz başında olsak da, ürünün ileriye dönük YouTube deneyiminin ayrılmaz bir parçası olmaya devam edeceğini biliyoruz." ifadelerini kullandı.

YouTube Shorts geçen yılın Mart ayında ABD'de piyasaya sürüldü ve Temmuz'dan sonra dünya çapında kullanıma sunuldu.

Rosanna Pansino gibi bazı YouTuber'lar , düzenli olarak YouTube Shorts oluşturduklarından bu yana video görüntülemelerinin iki katına çıktığını ve bu kısa biçimli videoların artık kanalının en büyük trafik kaynağı haline geldiğini söylüyor.

YouTube Shorts modeli işe yarıyor gibi görünüyor. Öyle ki, Facebook o zamandan beri, YouTube'un Shorts ile yaptığı gibi, Facebook Reels ile kendi yerleşik kısa biçimli video platformunu başlattı.

Son Haberler