'Stop Toxic Twitter' aktivistleri, Trump hesabı yeniden açıldıktan sonra markalar üzerindeki baskıyı artırdı

'Stop Toxic Twitter' aktivistleri, Trump hesabı yeniden açıldıktan sonra markalar üzerindeki baskıyı artırdı
Pazartesi günü sivil haklar aktivistlerinden oluşan bir koalisyon, Twitter'ın reklamverenlerini, sahibi Elon Musk'ın eski ABD Başkanı Donald Trump'ın tweet yasağını kaldırmasının ardından reklamlarını sosyal medya platformundan kaldırmaya yönelik açıklamalar yapmaya çağırdı.

Pazartesi günü sivil haklar aktivistlerinden oluşan bir koalisyon, Twitter'ın reklamverenlerini, sahibi Elon Musk'ın eski ABD Başkanı Donald Trump'ın tweet yasağını kaldırmasının ardından reklamlarını sosyal medya platformundan kaldırmaya ilişkin açıklamalar yapmaya çağırdı.

Twitter'ın 6 Ocak 2021'deki ABD Kongre Binası isyanından sonra şiddeti daha fazla kışkırtma riskini gerekçe göstererek askıya aldığı Trump hesabı, hafta sonu yeniden açıldı. Twitter'ın gelirinin yaklaşık %90'ı dijital reklam satışlarından geliyor.

Stop Toxic Twitter koalisyonundaki gruplar, Musk'ın reklamverenlere Twitter'ın yasaklanmış hesapları eski durumuna getirmek için dikkatli bir yaklaşım izleyeceğine ve yeni bir içerik denetleme konseyi toplayacağına söz verdiğinden şikayet etti. Pazartesi itibariyle böyle bir meclis oluşturulmadı.

Koalisyonun bir parçası olan sol eğilimli bir medya gözlemcisi olan Media Matters'ın başkanı Angelo Carusone Pazartesi günü "Gerçek bir ihlaldi" dedi. Musk'ın "baştan beri yalan söylediğini" söyledi.

Twitter koalisyonunun bir parçası olan medya ve demokrasi grubu Free Press'in eş başkanı Jessica Gonzalez, "Üç haftadan kısa bir süre içinde Musk, sivil haklar liderlerine ve reklamcılara verdiği her sözü yerine getirdi" dedi. Bir basın açıklaması.

Musk'ın görevi devraldıktan kısa bir süre sonra personeli kestiğinde iletişim ekibinin çoğunu kaybeden Twitter, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Bu ay Musk, aktivistlerin baskısının zaten "gelirde büyük bir düşüşe" neden olduğundan şikayet etti.

Twitter, komedyen Kathy Griffin ve Trump da dahil olmak üzere geçen hafta yasaklanmış veya askıya alınmış hesapları eski haline getirmeye başladı.

Platform ayrıca Pazartesi günü ABD Temsilciler Meclisi Temsilcisi Marjorie Taylor Greene'in kişisel Twitter hesabını eski durumuna getirdi.

Carusone, bu yıl toplam harcamaya göre Twitter'ın en büyük 100 reklamvereninden 51'inin koalisyonla özel görüşmelere, kamuya açık açıklamalara veya reklam ölçüm şirketi Pathmatics tarafından sağlanan harcama verilerine göre reklamları duraklattığını söyledi.

Koalisyon, Twitter duraklamalarını duyurmayan markalardan kamuya açıklama yapmalarını ve hiçbir işlem yapmayan diğer 49 reklamcı üzerinde baskı oluşturmaya yardımcı olmalarını istiyor.

Carusone, "Bir tavır almanız ve çizgiyi çekmeniz gerekiyor," dedi. "Büyük harcama yapanların durduklarını söylemeleri önemlidir."

Yetkili, koalisyonun, reklamları duraklatma konusunda bir basın açıklaması yapmamaları halinde bu şirketlerin isimlerini vermeyi düşüneceğini de sözlerine ekledi.

Musk Cumartesi günü, Musk'ın konuyla ilgili anketinde ince bir çoğunluğun evet oyu vermesinin ardından Twitter'ın eski başkanın hesabını eski durumuna getireceğini tweetledi.

Twitter'ın en iyi reklamverenleri listesinin başındaki isimler, Musk'ın şirketi satın alma anlaşmasını tamamlamasından önceki haftaya göre değişti. Pathmatics'in verilerine göre, büyük markalar HBO ve Mondelez, satın alma işleminden önceki hafta Twitter'ın en çok reklam veren iki şirketiydi. Ancak Musk'ın Twitter personelinin yarısını işten çıkarmasından sonra 10 Kasım ile 16 Kasım arasında en büyük iki reklamveren kişisel finans sitesi FinanceBuzz.io ve Singapur merkezli e-ticaret sitesi Trendytowns oldu.

Pathmatics verileri, 10 Kasım ile 16 Kasım arasında ilk 100 reklamverenin Twitter'da 24 dolardan tahmini olarak 23,6 milyon dolar harcadığını gösterdi. Musk, Twitter'ın sahibi olmadan önce 16 Ekim ile 22 Ekim arasında 2 milyon harcadı.

Son Haberler