iPhone 13 Hakkında Yeni Detaylar Ortaya Çıktı!

iPhone 13 Hakkında Yeni Detaylar Ortaya Çıktı!
Bloomberg'den Mark Gurman'ın yeni bir raporuna göre, yaklaşmakta olan 2021 iPhone'lar, videolar için ProRes, video için Portre Modu ve daha küçük bir çentik...

Bloomberg'den Mark Gurman'ın yeni bir raporuna göre, yaklaşmakta olan 2021 iPhone'lar, videolar için ProRes, video için Portre Modu ve daha küçük bir çentik aracılığıyla tasarım güncellemeleri dahil olmak üzere profesyonel kullanıcılar için uyarlanmış bir dizi yeni kamera özelliğine sahip olacak.

Gurman'a göre Apple, bu yılki iPhone serisine Portre Modu videosunu dahil etmeyi planlıyor, bu da kullanıcıların konunun arkasına ek bir bokeh efekti ile videolar kaydetmelerini sağlayacak. Apple, ‌iPhone‌ 7 Plus ile Portre Modu'nu piyasaya sürdü, ancak o zamandan beri fotoğraflara özel kaldı. Bu sonbaharda iOS 15 ile FaceTime'ın tüm uyumlu cihazlar için Portre Modu kazanacağını belirtmekte fayda var.

Apple, 2016 yılında iPhone 7 Plus'a Portre modunu ekledi ve hızla hayranların favorisi haline geldi. Bu özellik, bokeh efekti olarak bilinen bir şekilde arka planı bulanıklaştırırken bir kişiyi keskin bir şekilde odaklayabilir. Yeni iPhone'lar için Apple, bu aynı tekniği dahili olarak Sinematik Video olarak adlandırılan bir özellikle videoya eklemeyi planlıyor. Durağan fotoğraflarda olduğu gibi, iPhone'un derinlik sensörü efekti yaratacak ve kullanıcıların kayıttan sonra bulanıklık miktarını değiştirmesine izin verecek.

Apple, Portre Modu videosunun yanı sıra, kullanıcıların daha yüksek kalitede video kaydetmesine ve daha fazla düzenleme kontrolü sunmasına olanak tanıyan videolar için ProRes'i "iPhone"a getirmeyi planlıyor. Fotoğraflar için ProRaw'ın yalnızca üst düzey iPhone 12 modellerine özel olmasına benzer şekilde Bloomberg, ProRes'in yalnızca iPhone 13 Pro ve ‌iPhone 13‌ Pro Max'e özel olabileceğini söylüyor.

Ek olarak Apple, yaklaşan iPhone'ları ile fotoğrafçılar için daha gelişmiş bir standart fotoğraf filtreleri yinelemesi planlıyor. Tüm fotoğrafa bir filtre uygulamak yerine, yaklaşan iPhone'lar "yapay zeka kullanarak fotoğraflardaki nesnelere ve insanlara yapılan değişiklikleri" hassas bir şekilde uygulayacak.

Kullanıcılar, beyazları nötr tutarken renkleri daha sıcak veya daha soğuk bir sıcaklıkta göstermek de dahil olmak üzere, fotoğraflarına uygulamak için çeşitli stiller arasından seçim yapabilecekler. Başka bir seçenek, daha derin gölgeler ve daha fazla kontrast ile daha dramatik bir görünüm katacak ve şirket, gölgeleri ve gerçeğe yakın renkleri daha parlak bir görünümle göstermek için daha dengeli bir stil planlıyor.

Gurman bugün ayrıca yaklaşan iPhone'ların daha hızlı bir A15 yongası, daha küçük bir çentik ve 120 Hz'lik daha yüksek bir yenileme hızı sağlayacak yeni ekran teknolojisine sahip olacağını bir kez daha doğruladı. Gurman daha önce ‌iPhone 13‌'ün üst seviye modellerinde Apple'ın Apple Watch'a benzer her zaman açık özellikler sunabileceğini belirtmişti.

Son Haberler