iPhone 13 Pro, DXOMark Testi Açıklandı; İşte Detaylar

iPhone 13 Pro, DXOMark Testi Açıklandı; İşte Detaylar
Başka bir iPhone lansmanı, başka bir DXOMark kamera testi. Bu kez iPhone 13 Pro, 2020'deki iPhone 12 Pro'dan dokuz puan daha fazla olan 137 puan kazandı. Bu,...

Başka bir iPhone lansmanı, başka bir DXOMark kamera testi. Bu kez iPhone 13 Pro, 2020'deki iPhone 12 Pro'dan dokuz puan daha fazla olan 137 puan kazandı. Bu, onu DXOMark'ın en iyi akıllı telefon kameraları listesinde ilk beşe yerleştiriyor.

DXOMark, puanın “Fotoğraf puanı 144”, “Zom puanı 76” ve “Video puanı 119” olduğunu açıklıyor.

DXOMARK Kamera toplam puanı 137 olan Apple iPhone 13 Pro, kamera sıralamamızdaki en iyi cihazlar arasında yer alıyor. Genel puan, 144'lük mükemmel bir Fotoğraf puanı ile birleşiyor. Tüm iPhone'larda olduğu gibi, renk sunumu güzel cilt tonları ve hafif sıcak bir dokunuşla canlıdır ve kamera genellikle çok güvenilirdir. Genel Fotoğraf performansı, geçen yıl test ettiğimiz 12 Pro'ya oldukça benzer, ancak çeşitli alanlarda iyileştirmeler yapıldı.

İnceleme, iPhone 13 Pro'nun doğru ve tekrarlanabilir hedef pozlama, hoş renk, ten tonları ve beyaz dengesine sahip olduğunu gösteriyor. Hızlı, doğru ve tekrarlanabilir otomatik odaklamaya, iç ve dış mekan koşullarında iyi ayrıntılara ve daha fazlasına sahiptir.

Öte yandan DXOMark, iPhone 13 Pro'nun zorlu yüksek kontrastlı sahnelerde sınırlı bir dinamik aralığa, birincil, ultra geniş ve telefoto lenslerde özellikle düşük ışıkta parlaklık gürültüsüne sahip olduğunu söylüyor. Şirket ayrıca bazı koşullarda ara sıra pembe-beyaz dengesi atışları ve videolarda bazı beyaz dengesi değişiklikleriyle karşı karşıya kaldı. Yeni iPhone'daki sorun, kamerasının yakınlaştırması:

Fotoğraf makinesinin Zoom puanı 76, en iyisi ile tam olarak orada değil, ancak eski modelde 2.5x'e kıyasla daha uzun 3x optik zoom sayesinde 12 Pro'ya göre performans hala iyileştirildi.

Video ise iPhone 13 Pro'nun en çok övülen özelliklerinden biriydi:

119'luk olağanüstü Video puanı, önemli alanlardaki çeşitli iyileştirmeler sayesinde iPhone 13 Pro'yu bu alt sıralamanın en üstüne koyuyor. iPhone 12 serisi modelinde çok görünür olan ton eşleme kararsızlıkları düzeltildi ve pozlama artık genel olarak çok kararlı. Doğru anlarda çok düzgün bir yeniden odaklamanın daha iyi takip edilmesi sayesinde, otomatik odaklama performansı da artırıldı. Testçilerimiz de herhangi bir istenmeyen odak solunumu tespit etmedi.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, en iyi DXOMark akıllı telefon kamera sıralamasının şimdi nasıl ayrıldığını aşağıda bulabilirsiniz:

  • Huawei P50 Pro: 144
  • Xiaomi Mi 11 Ultra: 143
  • Huawei Mate 40 Pro+: 139
  • Apple iPhone 13 Pro: 137
  • Huawei Mate 40 Pro: 136
  • Xiaomi Mi 10 Ultra: 133
  • Huawei P40 Pro: 132
  • Oppo Find X3 Pro: 131
  • Vivo X50 Pro+: 131
  • Apple iPhone 13 mini: 130

Her zaman olduğu gibi, DXOMark'ın testinin metodolojisi ve güvenilirliğinin, öncelikle kamera kalitesinin öznel olduğu ve bir "puan" atamanın zor olduğu temelinde sıklıkla sorgulandığını ve tartışıldığını unutmamak önemlidir. Bu, özellikle sabit bir ölçek olmadığında ve puanlar 100'ün çok üzerine çıktığında geçerlidir.

Son Haberler