John Mueller açıkladı: Google Keşfet trafiği neden düşüyor

John Mueller açıkladı: Google Keşfet trafiği neden düşüyor
John Mueller, Google Keşfet trafiğindeki düşüş hakkında sorulan soruyu yanıtladı ve Keşfet'ten düşmemek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini tek tek anlantı.

Google Discover, Google'dan gelen aramayla ilgili trafikten farklı web sitelerine yönelik bir trafik kaynağıdır. Kullanıcılar için, kullanıcıların ilgi alanlarına uygun, oldukça kişiselleştirilmiş bir makale akışıdır.

Bir kullanıcı pişirme ile ilgili içerik ararsa, Google'ın algoritmaları, Google Keşfet özelliği aracılığıyla ilgili içeriği ortaya çıkarmaya başlar.

Eğlence içeriğiyle ilgilenen kullanıcılar için Google Discover, eğlence web sitelerinden içerik gösterir.

Google Keşfet'i anlamanın anahtarı, Keşfet tarafından gönderilen trafiğin, bir web sitesinin içeriğinin, bir konuyla ilgili kullanıcının ilgisini ne kadar iyi karşıladığına bağlı olduğunu anlamaktır.

Bu nedenle, Google'ın sayfanın ne hakkında olduğunu anlayabilmesi ve bu tür içerikle ilgilenen kullanıcılarla eşleştirebilmesi için, bir web sayfasının ne hakkında olduğunu başlık etiketi ve başlıklardan açıkça iletmek önemlidir.

Soru:

"Web sitemizde Google Discover ile ilgili büyük bir sorun olduğunu fark ettik. İki gün içinde trafik %70 oranında azalmıştı.

Belli bir seviyeye düştü ve bir süredir bu seviyede sabit kaldı.

Yanlış bir şey mi yaptık yoksa bir güncelleme mi oldu diye merak ediyoruz.

Bu kadar sert bir düşüş olduğu için tam olarak ne olduğunu açıklayabilir misiniz? ”

John Mueller Google Discover Trafiğini Açıklıyor

John Mueller, öncelikle kişilerin web sitesini bilmediği için özel olarak yorum yapamayacağını ve bu nedenle cevabının daha genel olacağını açıkladı.

Mueller, Google Discover trafiği hakkında yorum yaptı:

"Anekdot olarak birçok insandan Discover trafiğinin çok... açık veya kapalı olduğuna dair raporlar alıyorum, çünkü algoritmalarımız Discover'da bir web sitesinden çok fazla içerik göstermeyeceğimizi belirlerse tüm bu trafik kaybolur.

Ve diğer bir şekilde, Keşfet'te web sitenizden bir şey gösterirsek, aniden tekrar o büyük trafik akışını yaşarsınız."

Soruyu soran kişi, web sitesinin iki gün içinde aniden sıfırlanmadan önce dört ay boyunca sabit Discover trafiği aldığını belirterek devam etti.

Google Discover'ın trafik göndermeyi durdurmasına neden olan teknik bir hata olup olmadığını bilmek istedi.

Google Discover Neden Trafik Göndermeyi Durduruyor?

Mueller, teknik sorunların teşhisini açıklıyor ve ardından içerik keşfetme politikalarını tartışmaya geçiyor.

John Mueller yanıtladı:

"Bu teknik bir sorunsa, bunu web aramasında da görürsünüz ve tarama sorunlarının ortaya çıktığını görürsünüz.

Discover'da tam olarak ne olduğuna dair tam bir kavrayışa sahip değilim, ancak genellikle insanların konuştuğunu gördüğüm sorunlar, bir yanda web sitesinin kalitesinin o kadar iyi olmadığı ve uyguladığımız bireysel politikalarla ilgili kalite sorunlarıdır.

Bu nedenle, özellikle Keşfet için, Web Aramasından farklı bazı politikalarımız ve yetişkinlere uygun içerik, tıklama tuzağı içeriği, bunun gibi şeyler gibi bence biraz farklı önerilerimiz var.

Keşfet için hazırladığımız yardım merkezi sayfasında bunlardan bahsedilmektedir.

Ve bazen şüpheleniyorum… pek çok web sitesinde bu tür şeylerin biraz karışımı var. Algoritmalarımız daha fazla bilgi topladığı için onlarda şüpheleniyor ve sonra diyorlar ki, oh bu web sitesine dikkat etmem lazım.

John Mueller daha sonra soruyu soran kişiye, daha fazla içgörü elde etmek için Keşfet ile ne tür içeriklerin iyi performans gösterdiği hakkında SEO'lar tarafından yazılan makaleleri aramasını tavsiye etti.

Mueller cevabına şöyle devam etti:

"Bizim bakış açımıza göre, Keşfet, insanlara bir bilgi akışı göstermeye çalıştığımız bir şey ve bu nedenle, orada gerçekten iyi performans göstermeniz için tam olarak ne sağlamanız gerektiğine dair çok fazla ayrıntılı bilgiye sahip olma eğiliminde değiliz.

Bu yüzden bazen diğer insanların ne bulduğuna bakmak mantıklı geliyor.”

Discover Trafiğini Kaybetmenin Birkaç Nedeni

Google'dan John Mueller, Google Discover trafiğinin kaybolması için iki olası neden önerdi.

  1. Web Sitesi Kalite Sorunu
  2. Google Discover İçerik Politikası İhlalleri

Web Sitesi Kalite Sorunları

Web sitesi kalitesi sorunları pek çok şey olabilir, ancak Mueller'in önerdiği gibi, normal arama sıralamalarında bir değişiklik olmazsa bunun nedeni site kalitesi sorunu olmayabilir.

Google Keşfet İçerik Politikası

Yasaklanan çok sayıda konu olduğundan, Google Discover trafiğini olumsuz etkilememek için yayıncıların Keşfet İçerik Politikası İhlalleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir.

Şiddet, müstehcen veya nefret içeren içeriğe ek olarak, dikkat edilmesi gereken başka içerik ihlali kategorileri de vardır.

  • Reklamlar içeriği aşamaz
  • Ortaklık ilişkileri açıkça belirtilmelidir
  • Bir şeyi vaat eden ve içeriğin kendisinde sunmayan yanıltıcı başlıklar
  • Yazar satırları, yayın, yayıncı, iletişim bilgileri ve yayın tarihleri ​​ile ilişkilerde şeffaflık

Dikkat edilmesi gereken diğer önemli içerik ihlalleri, yanıltıcı tıklama tuzağı başlıklarının yasaklanması, çileden çıkarmak ve duygusal düğmelere basmak için tasarlanmış içerikler ve diğer şeylerin yanı sıra Google'ın " hastalıklı merak " olarak tanımladığı şeylerdir.

Son Haberler