Joker Adlı Kötü Amaçlı Yazılım Birkaç Android Cihazda Tespit Edildi

Joker Adlı Kötü Amaçlı Yazılım Birkaç Android Cihazda Tespit Edildi
Belçika Emniyet Teşkilatı tarafından yakın zamanda yayınlanan bir uyarı, Android akıllı telefon kullanıcılarını Joker virüsünün geri dönüşü konusunda...

Belçika Emniyet Teşkilatı tarafından yakın zamanda yayınlanan bir uyarı, Android akıllı telefon kullanıcılarını Joker virüsünün geri dönüşü konusunda endişelendiriyor; hem kişisel verilere hem de daha endişe verici bir şekilde banka hesaplarına yönelik bir tehdit.

Joker virüsü, belki de aynı adı taşıyan Batman kötü adamından sonra uygun bir şekilde adlandırılmış, şu anda sahip olduğu kötü şöhreti 2017'de kazanmıştır. Belirli Google Play Store uygulamalarında bulunan bir tür kötü amaçlı yazılım olarak yola çıkan virüs, bir kullanıcının telefonunu çalardı. banka hesaplarıyla birlikte banka detayları, ardından davayı takip ediyor. O zamandan beri Google, Joker kötü amaçlı yazılımıyla yaklaşık 1.700 uygulamayı tespit etmeyi başardı. Bunlar daha sonra herhangi bir kullanıcı onları indiremeden kaldırıldı ve karışımda oldukça endişe verici sonuçlara maruz kaldı. Evet, korkutucuydu, ancak Play Store'un virüs kontrolünü sınırlamayı başaran önlemleri ve kontrol sistemleri ile rahatladı.

Ancak o zamanlar öyleydi. Joker virüsü 2020 yılında geri dönüş yaptı ve 24 ayrı uygulamada bulundu. Ne yazık ki, kaldırılmadan önce 500.000'den fazla toplu indirme gördüler. Kötü amaçlı yazılım daha karmaşık ve saklanma konusunda daha iyi hale geliyordu. Ancak, 2020'de ikinci, daha acil ve gerçek hayattaki bir virüs olduğu için sorun o kadar fazla bildirilmedi. Ayrıca, Google'ın ilk kez bulduğu 1.700'ün aksine hasar 24 uygulama ile sınırlıydı. .

Oldukça az sayıda siber güvenlik şirketi, Joker virüsünün 2021 saldırıları için kaçınılması gereken virüslü uygulamaları detaylandıran listeler hazırladı. Örnekler arasında Fast Magic SMS, Auxiliary Message, Element Scanner, CamScanner, Super SMS, Travel Wallpapers vb. gibi daha çok yardımcı uygulamalar sayılabilir. Bu yazar, SMS uygulamalarının dahil edilmesini sorgulayacaktır, çünkü birisine SMS göndermek, günümüz ve çağda pek yaygın değildir. Ancak daha sonra, 500.000'den fazla kişinin dolandırıcılığa uygun şekilde düştüğünün hatırası onları yıkar.

Ancak, durum ortaya çıktıkça, uygulamalara sahip tüm kötü amaçlı yazılımlar kapatılmadı ve hatta ilk etapta tanımlanmadı. Bu duruma verilecek en kolay cevap, Google Store'dan indirilenlere dikkat etmek ve bir uygulamaya izin verilen izinler konusunda cimri davranmaktır. Bir kişi bir uygulama olmadan yapabilirse, indirmemelidir. Dürtüsel indirme, örneğin dürtüsel alışverişten çok eski cüzdan için çok daha tehdit edici olabilir. Bir uygulamadaki geliştiricileri ve açıklama kutularını kontrol etmek, olası sahte uygulamaların belirlenmesine de yardımcı olacaktır.

Son Haberler