Juno Probu, Jüpiter'in Atmosferinin İlk 3D Görüntüsünü Çekti

Juno Probu, Jüpiter'in Atmosferinin İlk 3D Görüntüsünü Çekti
NASA'nın Juno sondası, Jüpiter'in atmosferine daha iyi ve daha derin bir bakış sağladı. Araştırmacılar, Jüpiter'in çalkantılı bulutlarının ve fırtınalarının...

NASA'nın Juno sondası, Jüpiter'in atmosferine daha iyi ve daha derin bir bakış sağladı. Araştırmacılar, Jüpiter'in çalkantılı bulutlarının ve fırtınalarının öncekinden daha ayrıntılı bir şekilde nasıl çalıştığını gösteren, atmosferik katmanlarının ilk 3 boyutlu görüntüsünü üretti. En önemlisi, siklonların ve antisiklonların nasıl davrandığı daha açıktır. 200 mil derinliğinde çalışan Büyük Kırmızı Nokta (bir antisiklon) ile beklenenden çok daha uzunlar. Ayrıca dönüşlerine bağlı olarak tepede daha sıcak veya daha soğukturlar.

Juno, bulutların yüzeylerinin altına bir bakış sunan bir mikrodalga radyometre kullanarak verilerin doldurulmasına yardımcı oldu. Ekip, Büyük Kırmızı Nokta için radyometre verilerini iki yakın geçişten alınan yerçekimi imzalarıyla tamamladı. Radyometre bilgisi, mikrodalga ışığında okyanus benzeri değişiklikler bir yana, kuzey ve güney yarımkürede Dünya benzeri sirkülasyon hücrelerini de gösterdi.

Büyük Kırmızı Leke'nin atmosferik kütlesi gibi hala gizemler var. Bununla birlikte, 3B görüntüler Jüpiter gibi Jüpiter gezegenlerinin nasıl davrandığına dair daha uyumlu bir resim üretiyor. Jüpiter'in gizemlerinden daha fazlasını çözmek için daha fazla çaba gerekmeyebilir.

Son Haberler