Kuo: iPhone 13, LEO Uydu İletişimini Destekleyecek; İletişim Cep Sinyali Olmadan Görüşmeler Yapılabilecek

Kuo: iPhone 13, LEO Uydu İletişimini Destekleyecek; İletişim Cep Sinyali Olmadan Görüşmeler Yapılabilecek
iPhone 12, 5G'nin piyasaya sürülmesi sayesinde Apple için büyük bir satış rakamına ulaştı. Görünüşe göre Apple, bu yıl iPhone'a yeni bir radyo teknolojisi...

iPhone 12, 5G'nin piyasaya sürülmesi sayesinde Apple için büyük bir satış rakamına ulaştı. Görünüşe göre Apple, bu yıl iPhone'a yeni bir radyo teknolojisi ekleyerek ivmeyi korumak istiyor. Bir yatırımcı notunda, Ming-Chi Kuo yaklaşmakta olan iPhone 13 modellerinin düşük dünya yörüngeli (LEO) uydu iletişim moduna sahip olmasını beklediğini söyledi. Bu, bir iPhone 13 kullanıcısının standart 4G/5G baz istasyonu kapsama alanı içinde olmasalar bile mesaj göndermesine ve telefon görüşmesi yapmasına olanak tanır.

Bloomberg, Apple'ın iPhone'lara veri göndermek için uydu teknolojisini kullanma konusundaki araştırmalarını ilk olarak 2019'dan bir hikayede bildirdi. Ancak, bu özelliğin 2021 iPhone 13 serisinin bir parçası olarak geldiğini ilk kez duyuyoruz.

Gelecekte Kuo, LEO uydu iletişiminin yakında çıkacak olan Apple AR kulaklığı, Apple Car ve diğer Nesnelerin İnterneti aksesuarları tarafından da kullanılabileceğini tahmin ediyor.

Kuo, iPhone 13'ün Qualcomm X60 temel bant modem yongasının özelleştirilmiş bir sürümünü kullanacağını söylüyor. Bu çip, uydu üzerinden iletişimi destekleyecek.

Uydu üzerinden mesaj göndermenin ve arama yapmanın yalnızca iMessage ve FaceTime gibi Apple servisleriyle mi çalışacağı yoksa Apple'ın uydu iletişimini diğer uçtaki standart baz istasyonlarına vekil edip edemeyeceği belli değil. Ayrıca, GPS gibi uydu özelliklerinin ücretsiz olup olmayacağı veya ilgili kullanım ücretleri ile birlikte gelip gelmeyeceği de belli değil.

Şu anda Apple'ın iPhone 13 serisini Eylül ayında duyurmasını bekliyoruz. Telefonlar, ekran boyutu ve form faktörü açısından mevcut iPhone 12 serisine büyük ölçüde benzeyecek. Beklenen yeni özellikler arasında kamera sistemlerinde yapılan yükseltmeler, Pro modelleri için yüksek yenileme hızına sahip bir ekran ve daha küçük bir ekran çentiği yer alıyor. Bugünün uydu özellikleriyle ilgili haberler, bu yılki telefonlar için söylenti modelinden çıkan en heyecan verici şey kesinlikle.

Son Haberler