Linux Yaması, Samsung 860/870 SSD'lerde TRIM ve NCQ'yu Devre Dışı Bırakıyor

Linux Yaması, Samsung 860/870 SSD'lerde TRIM ve NCQ'yu Devre Dışı Bırakıyor
Yaklaşık iki yıl önce, Samsung 860 EVO SATA SSD'nin birkaç kullanıcısı Linux'taki sürücülerinde sorun bildirmeye başladı. Daha sonra aynı veya çok...

Yaklaşık iki yıl önce, Samsung 860 EVO SATA SSD'nin birkaç kullanıcısı Linux'taki sürücülerinde sorun bildirmeye başladı. Daha sonra aynı veya çok benzer sorunun 870 EVO modelinde de olduğu tespit edildi. Bu arada Linux mühendisleri, sorunu incelediklerini ve biraz zaman alırken, bugün erken saatlerde, son uygulama için sorunla ilgili yamaların yukarı akışa gönderildiği açıklandı.

Elde edilen bulgulara göre 860 ve 870 SSD'lerde Queued Trim komutlarının Intel, ASmedia ve Marvell SATA AHCI denetleyicilerinde bu tür sorunlara neden olduğu ve sorunun en kötü eski AMD sistemlerinde olduğu tespit edildi.

Sonuç olarak, Intel, ASMedia ve Marvell SATA denetleyicileri için yeni yamada Kuyruğa Alınmış Kırpmalar devre dışı bırakıldı ve daha eski AMD makineleri için Yerel Komut Kuyruğa Alma (NCQ), sorunun tedavisi için tamamen devre dışı bırakıldı.

NCQ, sistemin en iyi performans için iş yüküne göre sıraya koymayı ve veri hareketini optimize etmesini sağlayan bir SATA teknolojisidir. Öte yandan TRIM, gerekli verileri silmeden, depolama aygıtının tutması için artık gerekli olmadığı belirlenen alanı, sürücünün akıllı bir şekilde boşaltmasını sağlar. Bu, kullanılan alanlarda yeniden yazmanın önlenmesine yardımcı olur ve genellikle sürücü sağlığı için iyi bir şey olarak kabul edilir.

Tuhaf bir şekilde, Kuyruğa Alınmış TRIM'in tüm Samsung 800 serisi SSD'lerde zaten devre dışı bırakılmış olduğu görülüyor ancak Güney Koreli dev, Linux'a 840 ve 850 sürücülerin dışındaki modeller için gerekli olmadığını söyledi. Ancak, 860 ve 870 sürücülerle ilgili kullanıcı geri bildirimleri aksini göstermiştir.

Sonuç olarak, aktif bir Linux kullanıcısıysanız, tüm Samsung 800 serisi SATA SSD'lerden kaçınmak muhtemelen en iyisi olabilir.

Source: bugzilla

Son Haberler