Linux Yerel M1 Mac Desteğini Yeni 5.15 Çekirdeğiyle Genişletiyor

Linux Yerel M1 Mac Desteğini Yeni 5.15 Çekirdeğiyle Genişletiyor
Apple Silikon desteğini Linux'a getirmek zor bir iştir. Ancak yeni Linux 5.15 çekirdeği, sürücü optimizasyonları ve açık kaynaklı Asahi Linux projesinde...

Apple Silikon desteğini Linux'a getirmek zor bir iştir. Ancak yeni Linux 5.15 çekirdeği, sürücü optimizasyonları ve açık kaynaklı Asahi Linux projesinde geliştirilen yeni bir sürücü sayesinde M1 sistemlerinde kullanılabilirliği büyük ölçüde genişletiyor.

Açık olmak gerekirse, yerel destekten bahsediyoruz. Sanal bir makine kullanıyorsanız, Linux M1'de sorunsuz çalışır, ancak M1'in tüm gücünün kilidini açmak ve Mac'inizi bir Linux canavarına dönüştürmek istiyorsanız, doğrudan Linux'a önyükleme yapmanız gerekir.

Teknik olarak konuşursak, Linux, 15.3 Kernel sürümüyle Apple Silikon desteği kazandı, ancak hala devam eden büyük bir çalışma (Apple, birçok sistemini kilitliyor ve şirketin grafik sürücüleri kafa karıştırıcı). Hızlandırılmış grafikler gibi temel özellikler, M1'de hala Linux tarafından desteklenmemektedir.

Bugünün Linux 5.15 sürümü, Apple Silicon USB ve PCI arabirimleri için destek ekleyerek Linux'un M1 Mac'lerde kullanılabilirliğini büyük ölçüde genişletmelidir. Ayrıca, Apple'ın en yeni bilgisayarlarında yerel olarak Linux dağıtımlarını çalıştırmak için küçük ama önemli bir kilometre taşı olan ekran sürücüsünü de çalıştırmalıdır.

Güçlü bir M1 Max MacBook Pro'yu çılgın bir açık kaynaklı makineye dönüştürmek için can atan bir Linux hayranıysanız, muhtemelen beklemelisiniz. Linux'u yerel olarak Apple Silicon'da çalıştırmak henüz keyifli bir deneyim değil. Bununla birlikte, bugünün güncellemesi, geleceklerin bir işaretidir. Linux'un yaklaşan bir sürümde GPU hızlandırmayı ve diğer önemli Apple Silikon özelliklerini desteklemesini bekleniyor.

Son Haberler