Meta, Facebook ve Instagram Mesaj Şifrelemesini 2023'e Erteliyor

Meta, Facebook ve Instagram Mesaj Şifrelemesini 2023'e Erteliyor
Meta'nın daha özel bir deneyim için zorlaması, şirketin başlangıçta umduğundan daha uzun sürecek. The Guardian'a göre, güvenlik şefi Antigone Davis,...

Meta'nın daha özel bir deneyim için zorlaması, şirketin başlangıçta umduğundan daha uzun sürecek. The Guardian'a göre, güvenlik şefi Antigone Davis, The Telegraph için Facebook Messenger ve Instagram'da varsayılan uçtan uca şifreli mesajlaşmanın kullanıma sunulmasının "2023'te bir zamana" ertelendiği konusunda bir uyarı yazdı. Davis, sosyal medya firmasının başlangıçta hareketin 2022'ye kadar tamamlanmasını planladığını, ancak "bunu doğru yapmak" için fazladan zaman istediğini söyledi.

Ekstra gizlilik WhatsApp'ta zaten etkinleştirilmiştir, ancak Facebook Messenger ve Instagram hala şifreli bir sohbet başlatmanızı gerektirir (Messenger'da "Gizli Konuşmalar"). Meta, ardından Facebook, 2019'da şifreleme ve diğer gizlilik özelliklerine yönelik daha geniş bir adım attı.

Gecikme, en azından Birleşik Krallık'ta, garip zamanlamaya yol açabilir. Ülke, 2023'te teknoloji şirketlerinin istismarı önlemesini ve çocukları korumasını gerektirecek bir güvenlik yasası çıkarıyor. Arka kapılar için şifreleme gerektirmese de şu anki Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Priti Patel varsayılan şifrelemeye karşı çıkmaktan çekinmiyor Bunun kolluk kuvvetlerinin suçluları takip etme kabiliyetini "ciddi şekilde" sınırlayacağını iddia etti. Meta, yasa yürürlüğe girene kadar planlarını değiştirme baskısı ile karşı karşıya kalabilir.

Davis, Meta'nın hala şifrelenmemiş bilgi ve kullanıcı raporlarının bir kombinasyonu yoluyla kötüye kullanımı tespit etme gücüne sahip olacağını söyledi. Gecikme, hükümetlere güvence vermek ve olası çatışmaları önlemek için zaman da sağlayabilir. Bu durumda, sohbet şifrelemesi acil bir tehdit altında değildir, ancak daha uzun zaman dilimi biraz belirsizlik ekler.

Son Haberler