Microsoft Edge Kilit Simgesini Değiştiriyor! İşte Nedeni

Microsoft Edge Kilit Simgesini Değiştiriyor! İşte Nedeni
Google Chrome ve Microsoft Edge gibi birçok web tarayıcısı, web sitesine güvenli bir HTTPS bağlantısı üzerinden bağlı olduğunuzu belirtmek için adres...

Google Chrome ve Microsoft Edge gibi birçok web tarayıcısı, web sitesine güvenli bir HTTPS bağlantısı üzerinden bağlı olduğunuzu belirtmek için adres çubuğunda bir kilit simgesi kullanır. Ancak Google tarafından Temmuz ayında belirtildiği gibi, birçok kullanıcı bu temsili yanlış anlıyor ve simgenin güvenilir bir web sitesine bağlı olduğunuzu gösterdiğini düşünüyor, ancak durum böyle olmayabilir. Şirket, Chrome'da kilit simgesini aşağı okla değiştirme olasılığını araştırdığını belirtti:

HTTPS öncelikli bir geleceğe yaklaşırken, bir site HTTPS üzerinden yüklendiğinde tarayıcıların tipik olarak gösterdiği kilit simgesini de yeniden inceliyoruz. Özellikle, araştırmamız, kullanıcıların bu simgeyi genellikle bir sitenin güvenilir olmasıyla ilişkilendirdiğini, ancak aslında yalnızca bağlantının güvenli olduğunu gösteriyor. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, katılımcıların yalnızca %11'inin kilit simgesinin anlamını doğru bir şekilde tanımlayabildiğini bulduk. Bu karışıklığı azaltmak için Chrome, M93'te, adres çubuğundaki kilidi Sayfa Bilgisi'ne daha tarafsız bir giriş noktasıyla değiştiren bir deneme çalıştıracaktır (aşağıdaki örnek). Bu deneyin, kritik gizlilik ve güvenlik bilgilerinin ve Site izinleri gibi Sayfa Bilgilerinde sağlanan kontrollerin keşfedilebilirliğini iyileştireceğini umuyoruz. Daha da önemlisi, HTTPS desteği olmayan sitelerde "Güvenli Değil" göstergesi gösterilmeye devam edecek ve deney, kuruluşların devre dışı bırakmak istemesi durumunda bir kurumsal politika içeriyor. Her durumda, tam bir lansmanla ilerlemeye karar verirsek önceden bildirimde bulunacağız.

Google, Chrome Stable'daki değişikliği henüz kullanıma sunmamış olsa da, görünüşe göre Microsoft, Google'ın tutumunu kabul ediyor ve bunu Edge'de de uygulamayı düşünüyor. Reddit kullanıcısı u/Leopeva64-2 tarafından fark edildiği gibi, Edge Canary artık adres çubuğunda kilit simgesi yerine aşağı ok içeriyor. Bu aşağıda görülebilir:

Bununla birlikte, bu özelliğin kesinlikle test edilirken, Microsoft'un kontrollü kullanıma sunma stratejisi aracılığıyla şu anda Edge Canary'deki belirli kullanıcılar için mevcut olduğunu belirtmek önemlidir. Şirket, bunu Kararlı kanalda kullanıma sunmadan önce tarayıcının geliştirme kanalları aracılığıyla daha geniş bir kitleye sunmaya karar verebilir. Şirket henüz kesin bir çıkış tarihi açıklamamış olsa da, bu uygulamanın gerçekleşmesi büyük ölçüde geliştirici ve kullanıcı geri bildirimlerine bağlı.

Son Haberler