Microsoft, Exchange E-Postasını Bozan Y2K Tarzı Bir Hatayı Düzeltti

Microsoft, Exchange E-Postasını Bozan Y2K Tarzı Bir Hatayı Düzeltti
Microsoft, tam sayıların sınırları hakkında değerli bir ders aldı.

Microsoft, 2022’ye Y2K hatalarına bir geri dönüşle başlıyor. Bleeping Computer, şirketin Yeni Yıl Günü’nde şirket içi Exchange 2016 ve 2019 sunucuları için e-posta dağıtımını bozan bir hata için geçici bir düzeltme yayınladığını bildirdi. Kullanıcıların keşfettiği gibi, Exchange antivirüs tarama motoru için sürüm tarihi kontrollerini 32 bitlik bir tamsayı değişkeninde depolamaya çalışıyordu – 1 Ocak 2022’den sonraki herhangi bir tarih çok büyük olduğunda büyük bir sorun. Herhangi bir yeni kontrol, kötü amaçlı yazılım motorunun çökmesine ve e-postanın kuyrukta kalmasına neden oldu.

Acil durum düzeltmesi, iki hizmeti duraklatmak, eski virüsten koruma motoru dosyalarını yeni bir numara dizisi kullanan yenileriyle değiştirmek ve işlemleri yeniden başlatmak için bir PowerShell komut dosyası kullanır. Düzeltme manuel girdi gerektiriyor ve daha büyük şirketler için uygulanması uzun zaman alabilir, ancak otomatik bir çözüm geliştirilme aşamasındadır.

Bu, diğer Exchange müşterilerini etkilememelidir. Hafta sonu tatili muhtemelen e-posta talebini sınırladığı için zamanlama da ‘ideal’. Şirket BT yöneticileri muhtemelen 2022 sunucularını yamalamayı başlatmak istemediler ve Microsoft’un neden birkaç yıl önce piyasaya sürülen yazılımlarla ilgili bir tarih sorunu öngörmediği açık değil. Sebep ne olursa olsun, bu, tarih hatalarını tahmin etme konusunda açık bir ders görevi görür.

Son Haberler