Microsoft Hesabınızda Oturum Açmak İçin Artık Parolaya İhtiyacınız Yok

Microsoft Hesabınızda Oturum Açmak İçin Artık Parolaya İhtiyacınız Yok
Microsoft, zaman zaman parolaların ortadan kalktığını ve biyometrik taramalar, doğrulama kodları, güvenlik anahtarları ve Authenticator uygulamaları gibi...

Microsoft, zaman zaman parolaların ortadan kalktığını ve biyometrik taramalar, doğrulama kodları, güvenlik anahtarları ve Authenticator uygulamaları gibi alternatif kimlik doğrulama yöntemlerinin ilerlemenin yolu olduğunu duyurdu. Bu, Google tarafından da yankılanan bir duygudur. Bugün Microsoft bu sözünü yerine getirdi ve hesabınızda oturum açmak için artık bir parolaya ihtiyacınız olmadığını duyurdu.

Microsoft, rahatsızlık, güvensizlik ve insanların adil bir kısmının parola sıfırlama işleminden geçmek yerine bir hizmeti kullanmaktan vazgeçmesi gibi parolaların kullanımıyla ilgili bir dizi sorundan söz etti.

Bugünden itibaren, Microsoft hesabınızdan bir parolayı tamamen kaldırabilir ve bunun yerine Windows Hello, güvenlik anahtarları, doğrulama kodları veya Microsoft Authenticator uygulaması gibi alternatif kimlik doğrulama yöntemlerini kullanarak şirketin hizmetlerinde oturum açabilirsiniz. Redmond teknoloji devi, insanlar şifreleri hesaplar arasında yeniden kullandıklarından veya yeni şifreler oluşturmak için basit formüller kullandıklarından, şifrelerin kötü niyetli saldırılara karşı oldukça hassas olduğunu söylüyor. Güvenlik açığı bulunan hesaplara erişmek için parola püskürtme saldırılarını ve kimlik avını kullanabilen bilgisayar korsanları için bunları tahmin etmek nispeten kolaydır. Nitekim, Birleşik Krallık hükümeti bile kısa süre önce halka karmaşık şifreler düşünmek veya mevcut bir şifreyi yeniden kullanmak yerine rastgele üç kelimenin birleşiminden oluşan benzersiz şifreler kullanmalarını tavsiye etti.

Microsoft hesabınızda gerçekten şifresiz olmak için, teknoloji firması önce Microsoft Authenticator uygulamasını yüklemeniz ve hesabınıza bağlamanız gerektiğini belirtti. Bundan sonra, buradaki portala gidin ve Gelişmiş Güvenlik Seçenekleri > Ek Güvenlik > Parolasız Hesap > Aç'ı seçin. Ekrandaki istemleri tamamladığınızda, "hesabınızın güvenliğini artırdınız ve şifrenizi kaldırarak oturum açma deneyiminizi iyileştirdiniz" şeklinde bir bildirim görüntülenecektir.

İsterseniz hesabınızı parola kullanacak şekilde yeniden yapılandırabilirsiniz, ancak Microsoft'tan gelen mesaj açıktır: Gerçekten parolaları ve yakında yok etmek istiyor. Değişiklik bugün uygulanmaya başlayacak ve önümüzdeki birkaç hafta içinde herkesin kullanımına sunulacak.

Microsoft, yeteneğin şu anda yalnızca tüketici hesapları için mevcut olduğunu, ancak Azure Active Directory (AAD) kullanan kurumsal hesaplar için aynı şeyi sunmak için çalışmalar yapıldığını kaydetti. Her zamanki gibi, bu davranışı değiştirmek için yönetici yapılandırmaları da mevcut olacaktır.

Son Haberler