Microsoft Office 2021 5 Ekim'de Geliyor

Microsoft Office 2021 5 Ekim'de Geliyor
Şubat ayında Microsoft, Office Uzun Süreli Hizmet Kanalı (LTSC) ve Office 2021 olmak üzere Office'in iki çeşidi için yapılacak güncellemeleri duyurdu....

Şubat ayında Microsoft, Office Uzun Süreli Hizmet Kanalı (LTSC) ve Office 2021 olmak üzere Office'in iki çeşidi için yapılacak güncellemeleri duyurdu. Her ikisi de doğaları gereği oldukça benzerdir, önemli bir fark, ilkinin kurumsal kullanım için olması ve ikincisinin ise olmasıdır ve tüketicilere yöneliktir. Her ikisi de tek seferlik "kalıcı" lisans satın alma yoluyla beş yıllık genel destek sunar, ancak bu aynı zamanda bir sonraki kalıcı lisans sürümüne kadar herhangi bir yeni özellik veya güncelleme almayacakları anlamına gelir. Öncelikle, çok daha sık güncellenen Microsoft 365'ten yararlanmak için buluta geçiş yapamayan kuruluşlar ve tüketiciler için tasarlanmıştır.

Microsoft, Nisan ayında LTSC sürümlerinin ticari bir önizlemesini duyurdu ve şimdi Office LTSC'nin bugünden itibaren kuruluşlar için genel kullanıma sunulduğunu (GA) ve Office 2021'in Windows 11'in genel sürümüyle aynı tarih olan 5 Ekim'de GA'ya ulaşacağını duyurdu.

Microsoft, Microsoft 365'in abonelik tabanlı sisteminin gelecek için tercih ettiği yön olduğunu vurguladı, bazı senaryolarda kuruluşların buluta geçemeyeceğini veya belirli hizmetleri internete bağlayamadığını anlıyor. Bu nedenle, LTSC sürümleri onlar için daha fazla değere sahiptir. Bu LTSC sürümü, performans geliştirmeleri ve iyileştirilmiş erişilebilirlik içermesine rağmen, Microsoft, bulut tabanlı hibrit güvenlik özelliklerinden, yapay zeka otomasyonundan ve gerçek zamanlı işbirliğinden yararlanamayacağını belirtti. Şirket, LTSC müşterilerinin gelecekte Microsoft 365'e geçişini kolaylaştırmak için "yatırımlar" yapacağını belirtti.

Buradaki Microsoft belgelerinde tam özellik kümesine dalabilseniz de, Office LTSC'nin OpenDocument biçimini (ODF 1.3) desteklemesi, daha fazla Office Eklentisi JavaScript API'si içermesi ve yeni diller içermesi öne çıkan bazı noktalardır. Ayrıca, Dinamik Diziler ve Excel'de yeni XLOOKUP işlevi, Word'de Satır Odağı ve PowerPoint'te anlatımlı bir slayt gösterisi kaydetme yeteneği de elde ediliyor.

Önceki sürümlerden bir diğer önemli değişiklik, Office LTSC'nin yüklü özelliklerin bir parçası olarak Skype for Business yerine Teams ile birlikte gelmesi, ancak Teams'in diğer Office uygulamalarından farklı şekilde ele alınmasıdır. Diğerlerinden farklı olarak, zaman içinde sürekli güncellemeler almaya devam edecek, ancak premium sürüm ayrıca lisanslandığından yalnızca Teams'in ücretsiz sürümüne erişebilirsiniz. Teams'in ücretsiz sürümünü yönetme hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Office 2021, "kalıcı" Office'in tüketici sürümüdür ve 5 Ekim 2021'de Office 2019'un yerini alacaktır. Office LTSC gibi Windows ve macOS'ta kullanılabilecektir.

Son Haberler