Microsoft Teams Çağrılarında Uçtan Uca Şifreleme Desteği Ön İzlemesi Duyuruldu

Microsoft Teams Çağrılarında Uçtan Uca Şifreleme Desteği Ön İzlemesi Duyuruldu
Haziran ayında Microsoft'un çevrimiçi işbirliği uygulaması Teams'de uçtan uca şifreleme (E2EE) desteğini test etmeye başladığını öğrenmiştik. Sohbet...

Haziran ayında Microsoft'un çevrimiçi işbirliği uygulaması Teams'de uçtan uca şifreleme (E2EE) desteğini test etmeye başladığını öğrenmiştik. Sohbet verileri hem dinlenme hem de aktarım sırasında şifrelenmiş olsa da, toplantılar uçtan uca şifrelenmedi. Bugün Microsoft, Teams çağrılarında E2EE'nin genel bir önizlemesinin artık kuruluşların kullanması için hazır olduğunu duyurdu.

Bu bir önizleme olduğundan, dikkat edilmesi gereken birkaç uyarı var. Şu an itibariyle, E2EE yalnızca planlanmamış bire bir Teams aramalarında desteklenmektedir ve grup aramaları ve toplantıları için kullanılamaz. Elbette, bu işlemin gerçekleşmesi için görüşmenin her iki katılımcısının da kendi cihazlarında E2EE'yi etkinleştirmesi gerekecektir. E2EE etkinleştirilirse, kayıt, canlı altyazılar ve yazıya dönüştürme, arama aktarma, Arama Park Etme, Arama Birleştirme, Arama Eşlikçiliği ve aramaya daha fazla katılımcı ekleme olanağı gibi diğer bazı özellikler kullanılamaz hale gelir. Bu özellik, PSTN aramaları için de mevcut değildir.

Bir çağrı uçtan uca şifrelenmişse, Ekipler penceresinde kilit simgesi olan bir kalkan görünür. 20 basamaklı bir güvenlik kodu da gösterilecek ve her iki taraf da aynı kodun kendilerine görünür olduğunu doğrulayabilir. Bir aramada E2EE etkinleştirildiğinde, Microsoft dahil olmak üzere başka hiçbir taraf şifresi çözülen içeriğe erişemez. Ayrıca, Windows ve Mac'te en son masaüstü istemcisine sahip olduğunuz veya Android veya iOS uygulamasının en son sürümünü çalıştırdığınız sürece, E2EE tercihleriniz cihazlar arasında geçerli olacaktır.

Müşteri geri bildirimlerine bağlı olarak Microsoft, E2EE'nin daha sonraki, belirtilmeyen bir tarihte grup çağrıları için kullanıma sunulup sunulamayacağını araştıracaktır. Grup aramaları ve sohbet şu anda "Microsoft şifrelemesi" adlı bir kalıp kullanmaktadır. Bir BT yöneticisi veya Teams'in ticari kullanıcısıysanız, E2EE metodolojisi ve tüm kuruluşunuz genelinde nasıl etkinleştirileceği hakkında ayrıntıları öğrenmek için buradaki blog gönderisine gidebilirsiniz.

Son Haberler