Microsoft, Windows 11'de Varsayılan Tarayıcıyı Tekrar Değiştirilmesini Engelledi

Microsoft, Windows 11'de Varsayılan Tarayıcıyı Tekrar Değiştirilmesini Engelledi
Microsoft, son kullanıcıların Edge dışında bir varsayılan tarayıcı seçmesini zorlaştırmak için hedef direklerini bir kez daha değiştirdi. Windows...

Microsoft, son kullanıcıların Edge dışında bir varsayılan tarayıcı seçmesini zorlaştırmak için hedef direklerini bir kez daha değiştirdi. Windows 11 microsoft-edge:// içinden web bağlantılarını işleyen microsoft-edge: URI şeması artık EdgeDeflector gibi araçlarla geçersiz kılınamaz. Bu, Mozilla'nın Firefox tarayıcısı ve Chromium tabanlı Brave tarayıcısı için yaptığı aynı uygulamaların artık çalışmadığı anlamına geliyor.

EdgeDeflector geliştiricisi Daniel Aleksandersen, github'da bildirilen bir sorunun ardından değişikliğin, bir hafta sonra Dev kanalına kayıtlı Windows Insiders'a yayınlanan Windows 11'in bir sürümü olan Windows 11 build 22494'ün piyasaya sürülmesiyle ortaya çıktığını fark etti. yarım önce. Aleksandersen Neowin'e "Windows 11 artık üçüncü tarafları microsoft-edge:// bağlantılarının kesilmesini engelliyor. Şu anda bunun için yıkıcı olmayan bir geçici çözümüm yok." esasen Edge'in işletim sistemi düzeyindeki bağlantılar için kullanılmasını engellemeyi imkansız hale getirir. Aleksandersen ek notlar:

Windows, üçüncü tarafların protokol işleyicilerini kaydetmesini engellemedi, ancak bunları kullanıcı arayüzünde göstermeyi reddediyor. Sistem kayıt defterinde varsayılanı değiştirirseniz de ayarı yok sayar. Bu nedenle, seçenekleriniz Edge, Edge beta ve Edge dev ile sınırlıdır.

Bu, Uygulamalar > Varsayılan Uygulamalar > Bağlantı türüne göre varsayılanları seç'e gidip MICROSOFT-EDGE bağlantı türünü değiştirmeye çalışırken belirgindir, yalnızca Edge'i seçebilirsiniz.

Aleksandersen bir blog yazısında bu değişiklik hakkında çok daha fazla ayrıntıya giriyor.

Bu, son kullanıcılara her dosya türünü manuel olarak değiştirmekten başka seçenek bırakmaz. Yazdığım makine Windows 10 21H2 (19044.1348) çalıştırıyor ve işletim sistemi düzeyinde web bağlantılarını varsayılan tarayıcıda açmaya zorlayan microsoft-edge:// protokolü için EdgeDeflector'ı kullanmak hala mümkün.

Windows 10'da Edge'i saptırmak hala mümkün olsa da, Redmond devinin üstlendiği rekabet karşıtı önlemler için Mozilla'nın beğenisinin Microsoft'a meydan okuyup okumayacağını merak etmek gerekiyor. The Register'a gönderilen bir e-postada, bir Mozilla sözcüsü değişiklik hakkında şunları söyledi:

İnsanlar seçimi hak ediyor, varsayılanları basit ve kolay bir şekilde ayarlama yeteneğine sahip olmalı ve varsayılan tarayıcı seçimlerine saygı gösterilmelidir. Firefox'u varsayılan tarayıcı olarak seçmiş olan kullanıcılar için microsoft-edge protokolü kullanıldığında Firefox'u başlatan kod üzerinde çalıştık.

Windows 11'de yapılan son değişikliğin ardından, bu planlı uygulama artık mümkün olmayacak.

Aleksandersen, geçen ayki bir blog yazısında, Apple'ın Safari'nin belirli işlemleri yönetmesi gerektiği yönündeki rekabet karşıtı ısrarına karşı koymanın bir yolu olarak Google'ın mobil uygulamaları için bir googlechrome:// şemasını tanıtmasının ardından Şubat 2014'te satıcıya özel URI şemalarının başladığını belirtti. iOS cihazlarındaki bağlantılar.

Tabii ki, Windows 11'de varsayılan bir uygulamayı seçmeyi daha da zorlaştırma kararının, 2022'de halka açıklanmadan önce değişmesi tamamen mümkündür, çünkü Windows Insider'ların Windows'un seyri ve sonucu üzerinde söz sahibi olduğu varsayılmaktadır. gelişim. Geri Bildirim Merkezi aracılığıyla geri bildirim sağlamaya çalışmamız ve Windows mühendislerine bu kararlar hakkında ne hissettiğimizi doğrudan bildirmemiz gerekecek. Bu sorun için bir Geri Bildirim oluşturdum, buradan olumlu oy verebilir veya yorumlarınızı ekleyebilirsiniz.

Son Haberler