50.000 kez indirildi: Google’ın bile gözünden kaçan bu uygulamayı hemen silin!

50.000 kez indirildi: Google’ın bile gözünden kaçan bu uygulamayı hemen silin!
Android cihazlar her geçen gün yeni bir uygulamanın kurbanı olma yolunda. Öyle ki son tespit edilen uygulama 50.000 fazla indirmeye sahip ve kullanıcıları risk altına atıyor.

Google Play Store’da milyonlarca uygulama yer alıyor ve buna her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Genelde Play Store’da yer alan bir uygulama yasal oluyor. Fakat kötü amaçlı yazılımlar bir şekilde Android cihazlara sızmak için farklı yollarla bu mağazaya sızıp, kullanıcı verilerine erişebiliyor.

Güvenlik uzmanları ve Google’ın ekibi bu alanda yüksek önlemler alsa da, yaklaşık 1 yıldır gözden kaçan bir uygulama var. 50.000 fazla kullanıcı tarafından indirilen uygulama ses kaydının yanı sıra, birçok veriye erişebiliyor.

iRecorder uygulamasında büyük tehlike

Uzmanlar bilinmeyen uygulamaların yüklenmemesi için sürekli uyarıda bulunuyor. Yıllardır Google Play Store’da yer alan milyonlarca uygulama, kötü amaçlı yazılıma sahip olmasıyla hemen hemen pek çok kişinin telefonuna sızdı. Şimdi buna bir yenisi daha eklendi ve bu uygulama Google’ın bile gözünden kaçtı.

irecordedr.jpg

The Register’ın haberine göre Google Play’de yer alan bu uygulama 50.000 kişi tarafından indirildi. Daha da tuhaf olanı kötü amaçlı yazılıma sahip uygulama 1 yıl boyunca Google’ın bile gözünden kaçtı.

Güvenlik uzmanlarına göre uygulamanın adı iRecorder ve pek çoğumuz bu uygulamayı görüp, duymuştur. İlk olarak 2021’de piyasaya çıktı, daha sonra 2022’de ise kötü amaçlı yazılıma dönüşerek kötü bir hal aldı.

iRecorder ismiyle Play Store’de yer alan uygulama, aslında GitHub tarafından barındırılan "kötü amaçlı kullanım için olmayan" bir casus yazılım parçası olan AhMyth'e dayanıyor.

Android telefonlar için güvenlik riski taşıyan bu uygulamay Play Store mağazasından kaldırıldı. Fakat bunu yükleyen 50.000 kişi var ve uzmanlar bu kullanıcıların da acilen uygulamayı silmesi konusunda uyarıda bulundu. Eğer sizde iRecorder uygulamasını yüklediyseniz, bir an önce silmenizde fayda var.

Kaynak: The Register
Derleme: Veteknoloji.net

Son Haberler