90 milyon iPhone 14 için sipariş verildi!

90 milyon iPhone 14 için sipariş verildi!
Teknoloji devi Apple, çok yakında iPhone 14 akıllı telefon serisini piyasaya sürecek. Ortaya çıkan son raporlara göre şirket, tedarikçilerinden 90 milyon adet cihaz üretmeleri için sipariş verdi. İşte haberin ayrıntıları...

Apple Çin ve Tayvan gerginliği sebebiyle iPhone 14 tedariğinde problem yaşayabilme ihtimali ile gündeme gelmişti. Ancak şimdilik bu sorun çözülmüş görünüyor. Şirket tedarikçilerinden 90 milyon adet iPhone 14 yapmalarını istedi.

Cupertino merkezli teknoloji devi, geçen yılla aynı rakamda yani toplamda yaklaşık 220 milyon iPhone üretmeyi planlıyor. Şirketin tedarikçilerine bildirdiği talebin haberi Bloomberg'den geldi.

90-milyon-iphone-14-icin-siparis-verildi-2.jpg

Apple, 90 milyon adet iPone 14 için talep oluşturdu!

Apple, küresel ekonomik yavaşlama nedeniyle ancak varlıklı müşterilerden gelen talebe güvenir durumda. Zira şirketin ürünlerinin fiyatı fazlasıyla arttı. IDC tahminine göre, küresel akıllı telefon pazarının, bu yılın Haziran çeyreğinde pazarın yüzde 9'a düşmesinin ardından 2022'de yüzde 3,5 küçülmesi bekleniyor. Apple'ın umudu ise, fırtınanın üstesinden geleceği yönünde. Huawei'nin hayal kırıklığı yaratan performansı, premium akıllı telefon segmentindeki rekabeti zayıflattı. Ek olarak, Android telefonların gönderileri de düşüyor.

90-milyon-iphone-14-icin-siparis-verildi-3.jpg

2021 yılına kadar Apple, yeni iPhone'ların satış rakamlarını yaklaşık 75 milyon adette tuttu. Geçen yıl, COVD-19'un düşüşü nedeniyle artan talep beklentisiyle hedefini 90 milyon adede yükseltti. Bloomberg, iPhone satışlarındaki yüzde artışının kısa ve orta vadede 'tek haneli' olmaya devam edeceğini bildirdi. Apple'ın önümüzdeki ay dört iPhone 14 modelini tanıtması bekleniyor. Pro varyantlarının ön tarafta yeni bir tasarım, geliştirilmiş bir selfie kamerası, yeni bir arka kamera ve daha hızlı bir A16 işlemci ile geleceği bildiriliyor.

Son Haberler