AB’den iPhone 15 öncesi Apple’a sert uyarı! ‘Sınırlamayacaksınız’

AB’den iPhone 15 öncesi Apple’a sert uyarı! ‘Sınırlamayacaksınız’
iPhone 15 serisi için geri sayım başlarken, AB teknoloji devi Apple’a yeni nesil telefonlar öncesi uyarı mektubu yolladı.

Apple, iPhone 15 serisini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Yeni nesil premium telefonlar için sızıntıların ardı arkası kesilmekzen, önümüzdeki birkaç ay içinde kullanıcılar iPhone 15 ailesine kavuşacak.

Fakat iPhone 15’in piyasaya sürülmesinden önce ciddi bir mesele var ve AB’de bu konuda Apple’ı önceden uyardı.

‘Şarj kablolarında sınırlama yapılmayacak’

iPhone 15 serisinin piyasaya sürülmesine az bir süre kalırken, gündemde Apple’ın şarj kablolarında sınırlaması konusu var. Bu konuda iPhone’ların yeni nesil şarjında sınırlama yapılmasına karşı AB önceden teknoloji devine uyarıda bulundu.

iPhone 15 serisinde ilk kez USB-C kabloları seri üretime geçerken, sertifikasız kabloların "veri ve şarj hızı açısından sınırlı olacağı" beklentisi de gündeme bomba gibi düştü.

AB üyesi Thierry Breton ise yaklaşan iPhone 15 serisi öncesi USB-C söylentilerine dikkat çekerek Apple’ın "şarj cihazlarıyla etkileşimi kısıtlamanın kabul edilemez" olacağını ilişkin bir uyarıda bulundu.

9to5mac’e göre söz konusu mektupta, AB Komisyonu'nun Mart ayında Apple'a "Tek şarj cihazı gereksinimlerini karşılamayan cihazların AB pazarında onaylanmayacağını" hatırlattığı da belirtiliyor.

Sonuç olarak Apple, yeni nesil şarj cihazlarında herhangi bir sınırlama yapması durumunda Avrupa’da para cezasının yanı sıra, satışlarıyla ilgili bir engelle de karşı karşıya kalabilir.

Öte yandan Log’un haberine göre Apple, MFI temelli yeni aksesuarları üretmek isteyen firmalardan “IC” çipi özelinde lisans parası alacak, bunun son kullanıcıya etkisi ise maalesef basit bir kablo için daha yüksek fiyatlar olacak. MFI imzalı USB-C aksesuarların şu an büyük çaplı olarak Foxconn gibi firmalar tarafından seri üretime alındığı biliniyor. Henüz net değil ancak Ming-Chi Kuo’ya göre yeni ailede MFI kablolar ile kesinlikle 27W üstünde hızlı şarj elde edilebilecek, bu konuda iPhone 14 ailesi hatırı sayılır oranda geçilecek.

Kaynak: 9to5mac
Derleme: Okan Güleş

Son Haberler