Android kullanıcıları artık depolama sorunu yaşamayacak!

Android kullanıcıları artık depolama sorunu yaşamayacak!
Google, Android için harika bir özellik devreye soktu. "Uygulama arşivleme" özelliğiyle birlikte artık kullanmadığımız uygulamalardan yüzde 60 seviyesinde yer tasarrufu edebileceğiz. Bu da yaşanan depolama sorunlarına merhem olacak gibi görünüyor.

ABD merkezli teknoloji devi Google, Android ekosistemi için hazırladığı yeni özelliğini kullanıcılarıyla paylaşmaya başladı. Telefonda aktif olarak kullanmadığınız uygulamalar, artık otomatik olarak arşivlenecek. Böylece rahatlıkla yer tasarrufu yapabileceksiniz.

iPhone sahipleri, daha ilk paragraftan buna benzer bir özelliğin iOS ekosisteminde zaten yıllardır bulunduğunu söylüyor olabilirler. Haklılar da. Uygulama arşivleme özelliği, aktif olarak kullanılmayan uygulamaların telefondan kısmen silinmesini sağlayacak. Google'a göre bu yeni özellik, telefonların depolama alanlarında her uygulama için yüzde 60'a varan tasarruf sağlayacak.

Peki Android'in uygulama arşivleme özelliği nasıl kullanılacak?

Diyelim ki telefonunuzda bulunan uygulamaların bir bölümünü oldukça nadir zamanlarda kullanıyorsunuz. Uygulamayı arşivlediğinizde, uygulama simgesini telefonunuzda görmeye devam edeceksiniz. Ancak üzerinde şeffaf bir bulut ikonu olacak. Uygulamayı yeniden kullanmak istediğinizde simgeye dokunmanız ve indirmenin tamamlanmasını beklemeniz yeterli olacak. Kullanıcı verilerini telefonda saklamayı tercih eden kullanıcı, indirme işleminden sonra söz konusu uygulamayı kullanmaya devam edecek. Verilerin silinmesini isterseniz, o uygulamadaki hesabınıza yeniden erişim sağlamanız gerekecek.

Ancak bu özellikten dileyen herkes faydalanamayacak!

Google'ın uygulama arşivleme özelliğinde çok ciddi bir eksik var. Resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, bu özelliğin herkes tarafından aktif edilemeyeceğinin açıklandığını görüyoruz. Google'a göre bu özellikten faydalanmak için telefonun hafızasının dolmuş olması gerekecek. Yeni bir uygulama için yeterli boş alana sahip olmayan kullanıcı, açılabilir bildirime onay verecek ve otomatik uygulama arşivleme özelliğini aktif edecek.

Eğer kullanıcı bu özelliği aktif ederse nadiren kullanılan uygulamalar otomatik olarak arşivlenecek. Böylelikle kullanıcının her uygulama için tek tek uğraşması gerekmeyecek. Ayrıca bu özellik, sadece "App Bundle" yapısına sahip olan uygulamalar için geçerli olacak. Bu noktada kullanıcı olarak yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Geliştiricinin tercihine kalmış durumdasınız.

Son Haberler