Android kullanıcıları bu özelliğe bayılacak... Akıllı telefonlar için yıllardır beklenen yenilik geliyor!

Android kullanıcıları bu özelliğe bayılacak... Akıllı telefonlar için yıllardır beklenen yenilik geliyor!
Google, Android kullanıcıları için iPhone'un sevilen özelliğini getirecek. Bu faydalı özellik Android 14 ile piyasaya çıkacak.

Google, Android kullanıcıları için çok faydalı bir özellik üzerine çalışıyor. Yıllardır merak edilen bu özellik için ilk bilgiler ve görüntü geldi. Nihayet Android 14 ile hayatımıza girecek.

Peki yeni gelen özellik nedir ve ne işe yarayacak? iPhone'larda yıllardır kullanılan pil sağlığı özelliği yeni güncelleme ile Android kullanıcılarına da sunulacak. Söz konusu özellik resmi sürümden önce beta sürümde tespit edildi.

Android 14 ile pil sağlığı geliyor

Akıllı telefon kullanıcılarının en çok merak ettiği konulardan biri de pil sağlığıdır. Pil sağlığı, bataryanın ilk kapasitesine göre ne kadar performans gösterdiğini ifade eder. Pil sağlığı düştükçe, telefonun şarj süresi de kısalır ve performansı da azalır.

Apple, iOS 11.3 güncellemesi ile iPhone kullanıcılarına pil sağlığı özelliğini sunmuştu. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, pil sağlığını yüzde olarak görebiliyor ve pil performansını yönetebiliyordu.

Google da Android işletim sisteminde pil sağlığı özelliğini getirmeye hazırlanıyor. Android 14, ortaya çıkan yeni görüntüye göre cihazların pil sağlığını kontrol etmeyi sağlayan yeni bir BatteryManager API’sini piyasaya sürecek.

Bu işlev aynı zamanda beraberinde başka kullanışlı özellik ve içgörü de getirecek. Örneğin, telefonunuzun batarya şarj döngüsü sayısı, şarj durumu, üretim tarihi, sağlık durumu, ilk kullanım tarihi gibi bilgileri görebileceksiniz.

Android 14 ile gelen pil sağlığı özelliği şimdilik yalnızca Android 14 beta 2 yüklü Pixel cihazlarda kullanılabiliyor. Ancak ilerleyen dönemlerde Samsung, Xiaomi ve diğer üreticilerin de Android 14 güncellemesiyle birlikte pil sağlığı özelliğini sunması bekleniyor.

Kaynak: Androidpolice
Derleme: veteknoloji.net

Son Haberler