Android, okuma modu ve dijital araç anahtarı paylaşımı gibi yeni özellikleri kullanıma sunacak

Android, okuma modu ve dijital araç anahtarı paylaşımı gibi yeni özellikleri kullanıma sunacak
Android, akıllı telefonlara ve akıllı saatlere yepyeni bir dizi özellik sunmaya hazırlanıyor. Dijital araba anahtarları, Google TV ve watchOS için yeni erişilebilirlik araçları ve yaşam kalitesi güncellemeleri sunacak.

The Verge tarafından yayınlanan bir rapora göre, Android tarafından yapılan önemli bir duyuru, Android için okuma modunu kullanıma sunma fikridir. Bu, belirli uygulamalara bağlı olmayan daha erişilebilir bir ekran okuma deneyimi yaratacak.

Bu okuma modunu kullanmak için kullanıcıların Google Play Store'dan bir uygulama yüklemeleri gerekecek. Bu uygulama, görüntü ve ses seçenekleriyle ilgili en son ayarlamaları sağlayacak.

Verge ayrıca, İspanyolca, İtalyanca, İngilizce ve Fransızca gibi dilleri destekleyen ve doğal sesler arasından seçim yapılabilen, hız kontrollü yeni bir metinden konuşmaya özelliğinin de kullanıma sunulduğunu bildirdi.

Aracın ilgili özelliklerinden bahsetmişken, dijital araç anahtarı için yapılan bir güncelleme, kullanıcıların akıllı telefonlarını kullanarak uyumlu bir aracın kilidini açmalarını, kilitlemelerini ve çalıştırmalarını sağlayacak ve dijital anahtarı sevdikleriyle uzaktan paylaşmalarına izin verecek.

Diğer yeni özellikler arasında Gboard için Emoji Kitchen aracılığıyla yepyeni emoji karışımları ve Google Fotoğraflar kolaj düzenleyicisinde DabsMyla ve Yao Cheng Design tarafından oluşturulan yeni stil tasarımları yer alıyor. The Verge tarafından yayınlanan bir rapora göre bu, kullanıcıların resimlerini özelleştirmelerine yardımcı olacak.

Bu arada, geçtiğimiz günlerde bir Android telefon kullanıcısıysanız, bunu mutlaka okumalısınız. Siber güvenlik hizmeti sağlayıcısı MalwareBytes, virüs bulaşmış Google Play Store uygulamalarının bir listesini yayınladı. Bir blog yazısında şirket, Mobile apps Group adlı geliştiricinin kötü amaçlı uygulama ailesinin Google Play'de listelendiğini ve Android/Trojan.HiddenAds.BTGTHB ile enfekte olduğunu yazıyor. Bu dört uygulama kötü amaçlı yazılım davranışını bir süre gizliyor ve sonunda Chrome'da kimlik avı siteleri açmaya başlıyor.

Blog yazısında, trojan zararlı yazılımına sahip dört uygulama listeleniyor. Bunlar;
- Bluetooth Auto Connect
- Bluetooth App Sender
- Driver: Bluetooth, USB, Wi-Fi
-Mobile Transfer: smart switch

Blog yazısına göre, bu uygulamalar birlikte bir milyondan fazla indirildi.

Son Haberler