Apple Hindistan’da Iphone üretecek

Apple Hindistan’da Iphone üretecek
Apple'ın en büyük tedarikçisi Foxconn'un önümüzdeki yıl Nisan ayına kadar Hindistan'ın güneyindeki Karnataka eyaletinde iPhone üretmeye başlayacağını açıkladı.

Tayvan merkezli Foxconn şirketi, Apple'ın telefonlarının çoğunu üretiyor. Firma, 2017'den beri komşu eyalet Tamil Nadu'daki bir tesiste iPhone'ların eski sürümlerini hazihazırda üretiyordu. Yeni kararla projede yaklaşık 50.000 kişi istihdam edilecek.

Şirket geçen ay, Karnataka'daki Bengaluru şehri yakınlarında 1,2 milyon metrekarelik arazi satın aldığını duyurmuştu .

Bloomberg’in haberine göre, Foxconn'un eyalette yeni bir fabrikaya 700 milyon $ yatırım yapmayı planladığını bildirdi. Perşembe günü, Karnataka hükümeti projenin değerinin 1,59 milyar dolar olduğunu söyledi.

Fabrikanın arazisinin 1 Temmuz'a kadar şirkete teslim edileceği bildirildi.

Reuters Foxconn’un, Karnataka'daki fabrikasında yılda 20 milyon iPhone üreteceğini bildirdi.

Apple'ın amiral gemisi modelini Hindistan'da üretme kararı ve tedarik zincirlerini Çin dışına taşıması, Washington ile Pekin arasındaki ticaret gerilimlerinin artmasıyla birlikte başladı.

Apple, telefonlarının çoğunu Çin'de üretiyor. Hindistan'da iPhone'lar, Foxconn da dahil olmak üzere birkaç Apple tedarikçisi tarafından bir araya getiriliyor. Şu anda toplam iPhone üretiminin %5'ini oluşturuyor.

Son Haberler